Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (786) Data wydania: 08.05.07

Pokój widzę...

A gdyby tak usunąć którąś ze ścian w mieszkaniu?

W kwestii planowanych przeróbek trzeba się zawsze poradzić konstruktora. Pomoże on ocenić nie tylko to, czy planowana modernizacja jest technicznie możliwa i bezpieczna, ale też czy nie pociągnie za sobą zbyt dużych kosztów.

Jeśli planowana zmiana okaże się możliwa do zrealizowania, wystąpić należy o zgodę na przeprowadzenie prac do właściciela lub administratora budynku.

Nośna czy działowa?

Ściany nośne, nazywane też konstrukcyjnymi, oprócz ciężaru własnego przenoszą inne obciążenia, między innymi ze stropów, ścian wewnętrznych znajdujących się powyżej i dachu. Natomiast ściany działowe, zwykle o wysokości jednej kondygnacji, przenoszą wyłącznie ciężar własny oraz zawieszonych na nich sprzętów. Ich zadaniem jest jedynie odgradzanie pomieszczeń. Ściany działowe wznoszone są już po wykonaniu konstrukcji nośnej domu.
     
Jak wyburzać?
 
Sposób przeprowadzenia prac zależy od materiału, z którego ściana jest wykonana. Rozbiórkę ściany murowanej najlepiej zacząć od wykucia spod stropu 1-2 sztuk cegieł (bloczków). Następnie zdejmuje się kolejne warstwy cegła po cegle – można je będzie ponownie wykorzystać. Rozpoczynanie prac od środka ściany może spowodować jej przewrócenie, a to – wywołać nadmierne obciążenie dynamiczne stropu i jego uszkodzenie.

Ścianę z płyt gipsowo-kartonowych na szkielecie metalowym rozebrać jest najłatwiej. Jej demontaż przeprowadza się w następującej kolejności: najpierw lokalizujemy pionowe elementy konstrukcji nośnej wykrywaczem metali lub opukując ścianę; potem – wzdłuż profilu pionowego, rozpoczynając pracę od dołu – nacinamy płytę gipsowo-kartonową wyrzynarką bądź piłą elektryczną; następnie wykonujemy cięcia poziome przy podłodze i suficie; przy drugim pionowym profilu nacinamy płytę od góry do dołu; wreszcie wyjmujemy płytę, usuwamy wełnę mineralną i haki mocujące; na końcu rozbieramy metalowy stelaż.

Przy wyburzaniu ściany żelbetowej najlepszym sposobem jest wstępne nawiercanie, a następnie przecinanie ściany piłą z tarczą diamentową. Odcięte elementy dzieli się na mniejsze, możliwe do wyniesienia. Rozbiórkę trzeba prowadzić bardzo ostrożnie, by nie dopuszczać do większych drgań.

Prace wyburzeniowe warto zlecić ekipie remontowej.
 
Równaj poziom

Po wyburzeniu ściany i połączeniu odrębnych wcześniej pomieszczeń okazuje się zazwyczaj, że poziom podłóg nie jest jednakowy. Ponieważ różnice nie są zwykle duże, do wyrównania poziomów można użyć samopoziomującej masy szpachlowej Atlas Terplan N, gdzie grubość wylewki wynosi od 2 do 10 mm. Przed przystąpieniem do wylewania masy należy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim trzeba usunąć starą okładzinę (parkiet, panele). Cała powierzchnia powinna być sucha, nośna, tzn. odpowiednio mocna, oczyszczona z warstw mogących osłabić przyczepność podkładu. Jeżeli istnieje potrzeba zredukowania chłonności podłoża, należy stosować emulsję gruntującą Atlas Uni-Grunt Plus.

Przed przystąpieniem do wylewania masy należy dodatkowo zaznaczyć na ścianach miejsca przebiegu dylatacji, istniejących w starym podkładzie, aby przenieść je później na warstwę wyrównującą. Należy także odizolować powierzchnię podłogi od ścian za pomocą samoprzylepnych taśm dylatacyjnych, a następnie określić poziom powierzchni przyszłego podkładu i zaznaczyć go na ścianach oraz w całym polu wylewania. Można to zrobić za pomocą długiej poziomicy i przenośnych reperów wysokościowych.

Gotową masę wylewamy ręcznie, rozpoczynając od powierzchni przy ścianie najbardziej oddalonej od wyjścia. Masę wylewamy równoległymi do niej pasami o szerokości ok. 50 cm, uważając, by nie wchodzić na wylaną już powierzchnię. Połączenie kolejnych partii wylewki należy wykonywać w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Jeżeli szerokość pomieszczenia przekracza 6 m, to powinno się je podzielić zastawką technologiczną.

Wylaną powierzchnię należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, bezpośrednim nasłonecznieniem, niską wilgotnością powietrza lub przeciągami. Tak pielęgnowana powierzchnia jest bardzo twarda i mało chłonna. Istniejące wcześniej dylatacje należy przenieść na nową warstwę poprzez nacięcie. Czas wysychania wylewki zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych panujących w pomieszczeniu. Użytkowanie wylewki (wchodzenie) można rozpocząć po około 10 godzinach.

Naprawa tynków

Prace rozbiórkowe mogą spowodować rysy oraz pęknięcia istniejących ścian. Nie należy ich od razu maskować gipsem szpachlowym, lecz najpierw trochę poszerzyć, a następnie usunąć luźno trzymające się kawałki tynku. Dopiero po odkurzeniu tych miejsc pędzlem lub szczotką i przetarciu ich wilgotną gąbką wypełnia się je Zaprawą Tynkarską Atlas, jeśli ubytki są duże, bądź zaprawą gipsową, np. Gipsar UNI, jeżeli są mniejsze.  Po wyschnięciu zaprawy naprawiane miejsce wygładza się papierem ściernym.

Po dokonaniu napraw wszystkich ścian, nasze obecne pomieszczenie z oddechem trzeba wykończyć (ściany pomalować, a na podłodze ułożyć np. panele).

Jak odróżnić ścianę nośną od działowej:
• Na planie – wskazówką jest grubość zarysu ściany, który można odczytać na podstawie skali rysunku. Nie są ścianami konstrukcyjnymi mury grubości 1/4 cegły (6,5 cm), ale już te grubości 1/2 cegły (12 cm) i 1 cegły (25 cm) mogą nimi być.
• Z „natury” – trzeba usunąć pas tynku o szerokości kilkunastu centymetrów w miejscu zetknięcia się ściany i sufitu. Jeśli pomiędzy stropem a ostatnią warstwą cegieł znajduje się zaprawa, to znak, że jest to zapewne ścianka działowa. O tym, że ściana nie jest nośna, świadczy też jej niewielka grubość, którą nietrudno zmierzyć.

(Atlas)