Nagrodą uśmiech dziecka
TPD w Raciborzu obchodzi w tym roku 87-lecie istnienia oraz pracy opiekuńczo-wychowawczej na rzecz dzieci.
W ciągu ostatniego roku TPD realizowało projekty: „Organizacja pozalekcyjnych zajęć w szkołach podstawowych i gimnazjach”, „Świetlica środowiskowa TPD dla dzieci przy G3” oraz „Projekt na realizację zadań z zakresu sportu, kultury, rekreacji i turystyki dla osób niepełnosprawnych”. Przez cały rok wspierało działalność świetlic środowiskowych przy szkołach. W marcu została otwarta Świetlica Środowiskowa TPD przy SP 15. Dzieci mają tam zapewnioną pomoc w nauce i korzystają z różnych atrakcji. Koła TPD brały udział w organizowanym przez Zarząd Główny konkursie ekologicznym „Dbam o piękno mego domu - Ziemi”, gdzie zdobyły wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim. Wolontariusze z Koła TPD przy ZSO przez cały rok szkolny odwiedzali dzieci hospitalizowane w szpitalu na oddziale dziecięcym w Raciborzu. TPD zorganizowało także wyjazd na kolonie dla 30 dzieci z raciborskich podstawówek i podjęło wiele innych pożytecznych przedsięwzięć.
Międzyszkolne Spotkania Przyjaciół Dzieci stały się już tradycją. Podczas nich uczniowie szkół, w których działają koła TPD, mają okazję zaprezentować się i wziąć udział w organizowanych przez miejskie koło TPD konkursach. Na spotkaniach tych doceniana jest też praca dorosłych na rzecz dzieci.
IV Międzyszkolne Spotkanie Przyjaciół Dzieci odbyło się 8 maja w RCK przy ul. Chopina. Współorganizatorem uroczystości była SP nr 13. Teatr „Trzynastka”, złożony z uczniów kl. IV-VI, przedstawił spektakl „Na pustyni uczuć” przygotowany pod kierunkiem Elżbiety Kocyłowskiej i Zdzisławy Bobyk, poświęcony problemowi agresji w szkole, na podwórku i w rodzinie. Wystąpił też zespół bębniarzy z OSWNiS w Raciborzu oraz Integracyjny Zespół Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tolerancja” ze Świętochłowic. Zarząd koła podziękował osobom, dzięki których pracy społecznej najmłodsi mogli liczyć na wsparcie. Były to: Beata Wysoczańska-Skroban, Elżbieta Kocyłowska, Zdzisława Bobyk, Irena Procek, Agnieszka Kołek, Dorota Jańska i Barbara Śmieja. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Stop przemocy w szkole”. W kat. kl. I-III SP I m. zajęła Marta Kowalczyk z SP 15, II - Andrzej Skatuła, III - Rafał Pacharzyna, obaj z SP 3. Z kl. IV-VI SP I m. zdobyła Natalia Kościelska z SP 13, II - Karolina Schinke z ZSP nr 2, III - Dominika Oślizło z SP 15. Wyróżnienia przyznano: Dominice Kowol z SP 13, Monice Fichnie z SP w Krzanowicach. W kategorii gimnazjów I m. zdobył Paweł Wittek, II - Sandra Haase, III - Klaudia Gawliczek. Wyróżnienie odebrał Krzysztof Piórkowski z G w Krzanowicach.
(e)