Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (788) Data wydania: 21.05.07

Inicjatywa ludowa

Prawo nie daje mieszkańcom możliwości przedstawiania projektów uchwał Rady Miasta - uważa radczyni prawna magistratu. Dlaczego więc w Toruniu i szeregu innych gmin istnieje taka możliwość?
Radczyni raciborskiego magistratu Elżbieta Topór, jak pisze w opinii przygotowanej dla prezydenta Mirosława Lenka, zajęła swoje stanowisko po analizie przepisów prawnych. Ma ono związek z interpelacją radnego Roberta Myśliwego (PO), który zapytywał, czy wzorem parlamentu, gdzie może trafić obywatelski projekt ustawy podpisany przez minimum 100 tys. wyborców, również w Raciborzu grupa mieszkańców mogłaby mieć możliwość złożenia projektu uchwały. Myśliwy nazwał to „ludową inicjatywą uchwałodawczą".

- To niedopuszczalne - uważa Elżbieta Topór. Jej zdaniem mieszkańcy mogą składać projekty pośrednio, czyli poprzez organy, które na mocy statutu Miasta Raciborza możliwość taką mają. Są to prezydent, kluby radnych, komisje i grupy radnych.

Tymczasem, jak sprawdziliśmy, swój projekt uchwały może zgłosić minimum 150 mieszkańców Torunia posiadających prawo wyborcze. Informacja taka znajduje się w toruńskim BIP-ie, czyli Biuletynie Informacji Publicznej (http://www.bip.torun.pl/cms.php?Kod=105). W paragrafie 30 Statutu Torunia czytamy ponadto: „Wniosek mieszkańców musi zawierać projekt uchwały zaopiniowany przez radcę prawnego lub adwokata w zakresie zgodności projektu z prawem, uzasadnienie oraz listę osób popierających pozwalającą stwierdzić, że jest to mieszkaniec Miasta Torunia oraz fakt poparcia. Każda strona listy musi zawierać w nagłówku jednoznaczne stwierdzenie czego wniosek dotyczy i wskazywać imię i nazwisko osoby występującej w imieniu wszystkich wnioskodawców. Lista musi zawierać czytelne dane wnioskodawców tj. imię i nazwisko, adres, nr PESEL oraz podpis. Projekt mieszkańców powinien zostać rozpatrzony przez Radę, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia jego złożenia. Przed jego rozpatrzeniem Przewodniczący występuje do Prezydenta, właściwych komisji Rady i innych instytucji o opinię".

Czy prawnicy w Toruniu się mylą? Najprawdopodobniej nie, bo sprawdziliśmy w BIP-ach innych samorządów. Swój projekt uchwały może zgłosić: 500 mieszkańców powiatu piaseczyńskiego, tyleż samo mieszkańców Kętrzyna czy Otwocka. Przykładów jest więcej. Jeden tylko warunek: wnioskodawcy muszą mieć prawo wyborcze. Parlamentarzyści PO z Piły chwalą się na swojej stronie internetowej, że zabiegają o zmianę statutu tego miasta, by mieszkańcy mogli zgłaszać projekty aktów prawnych. Tłumaczą nawet sens swojego działania: „Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza jest szansą, by zwrócić włodarzom miasta uwagę na problemy, które nurtują zwykłych ludzi. Inicjatywy te mają umożliwić mieszkańcom zgłaszanie pomysłów w formie projektów uchwał. Projekt uchwały złożony w ramach Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, z wieloma podpisami poparcia, będzie istotnym głosem pilan, który umożliwi publiczne działanie na rzecz społeczności lokalnej danej ulicy, osiedla czy całego miasta".

Czyżby w Raciborzu przykłady z Polski są mało przekonywające?

Grzegorz Wawoczny