Wieści gminne
Kuźnia Raciborska
- Trwa dwunasty już Festiwal „Muzyka w starym opactwie”. Organizatorami muzycznych spotkań są: Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej w Rudach oraz Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Wykonawcy tegorocznych koncertów: 17 czerwca – Adam Szczepański - organy; 22 lipca – Tomasz Kalisz - organy; 26 sierpnia – Mariola Brzoska - organy; 23 września – Brygida Tomala - organy; 21 października – Młodzieżowy Chór „Rezonans Con Tutii” z Zabrza - dyr. Waldemar Gałązka.
- 16-17 czerwca będzie się odbywać „Pływadło” w Turzu. W sobotni wieczór planowana jest zabawa taneczna dla mieszkańców. W niedzielę o godz. 15.00 rozpocznie sie natomiast festyn rodzinny. Wystąpią grupy taneczne działające przy MOKSiR oraz kabaret. W programie jest także występ kapeli Józka Poloka oraz zabawa taneczna.
- 30 czerwca odbędzie się festyn rodzinny w Budziskach.
- Z okazji Dnia Dziecka radni sponsorowali dzieciom z przedszkoli z całej gminy przejazd kolejką wąskotorową. Akcja trwała przez 3 dni i wzięło w niej udział ok. 320 dzieci.
- W akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczestniczyła również Miejska Biblioteka Publiczna w Kuźni Raciborskiej. Miejscowym przedszkolakom czytali m.in. Krzysztof Melnarowicz - dyrektor Banku Spółdzielczego, lekarz pediatra, poseł Henryk Siedlaczek, radny powiatu, Władysław Gumieniak, burmistrz Rita Serafin oraz naczelnik poczty.
Kornowac
- 24 czerwca w Kornowacu odbędą się gminne zawody sportowo-pożarnicze. 1 lipca natomiast 110-lecie istnienia jednostki świętować będzie Ochotnicza Straż Pożarna Rzuchów.
Rudnik
- Czesław Kuzdrowski, na co dzień mieszkaniec Rudnika, został kurkowym królem elektem Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Wygrał strzelanie zorganizowane 3 czerwca na strzelnicy Rafako. Intronizację na króla zaplanowano na wrzesień. Relacja z wydarzenia na stronie 24 Nowin Raciborskich.
- 31 maja odbyła się sesja Rady Gminy. Mówiono o przygotowaniu do akcji letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży, problemach gospodarki wodno-ściekowej, zatwierdzono plan pracy komisji rewizyjnej, zmiany w budżecie oraz podjęto uchwały w sprawie nabycia nieruchomości.
Krzyżanowice
- Na wniosek rad sołeckich Krzyżanowic i Chałupek wprowadzono nowe nazwy ulic. W Chałupkach jest teraz ul. Spacerowa łącząca ul. Nową, Długą i plac Warszawski oraz Spokojna – wytyczona pomiędzy ulicą Nową a ulicą Powstańców Śląskich. Ulica Krótka w Krzyżanowicach powstała w wyniku wydzielenia nowych działek budowlanych.
- Rada Gminy ustaliła nowe stawki opłat za wodę, które będą obowiązywać od lipca. Cena metra sześc. wyniesie 2,02 zł brutto. Kolejna podwyżka zapowiedziana jest na czerwiec przyszłego roku.
- Radni przyznali tworkowskiej parafii 10 tys. zł dotacji na wykonanie prac konserwatorsko-restauratorskich w kaplicy św. Urbana w Tworkowie, polegających na remoncie posadzki oraz malowaniu elewacji.
- 16-17 czerwca szykuje się w Tworkowie wiele atrakcji. W sobotę odbędą się występy zespołów tanecznych: Uśmiech, Ginger, Krzyk i Mażoretek oraz koncert laureatów Przeglądu Młodych Talentów. Wystąpią czescy górale „Vsacanek”, kabaret „To nie my” a do tańca przygrywać będzie „Bailar”. W niedzielę wybrana zostanie najsympatyczniejsza nastolatka gminy Krzyżanowice, a wieczorem zagra zespół „Kleks”.
- Ustawa o nawozach i nawożeniu nakłada na gospodarstwa specjalizujące się w produkcji zwierzęcej obowiązek wyposażenia ich w urządzenia do przechowywania odchodów zwierzęcych - przypomina rolnikom krzanowicki magistrat. Wynika to z zapisów wprowadzonej do polskiego prawa unijnej dyrektywy azotanowej dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami związkami azotu pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Polski rolnik ma czas do 25 października przyszłego roku, by dostosować się do przepisów. Zgodnie z prawem budowlanym, budowa szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności powyżej 25 m sześc. wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Budowa takich obiektów o pojemności do 25 m sześc. oraz płyt gnojowych (niezależnie od powierzchni) wymaga jedynie zgłoszenia.
- 24 czerwca odbędą się obchody 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej Borucin. Zaplanowano festyn z szeregiem atrakcji.
- 1 lipca odbędą się gminne zawody strażackie w Krzanowicach.
Pietrowice Wielkie
- W ramach tygodniowej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w bibliotece w Krowiarkach dzieci usłyszały bajki czytane przez Helenę Różycką, Annę Nowak, Iwonę Kaszę i Magdalenę Miszczak.
- 15 czerwca odbędzie się sesja Rady Gminy. Radni powołają zastępcę kierownika USC, zatwierdzą taryfy opłat za wodę, podejmą uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości oraz ustalą najniższe wynagrodzenie zasadnicze i wartość punktu będącą podstawą ustalenia miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego pracowników jednostek organizacyjnych gminy - oświatowych oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Powiat
- Rolnicy, którzy w l. 2004-2006 zalesili swoje grunty, mogą składać wnioski o przyznanie premii zalesieniowej i pielęgnacyjnej. Na udane uprawy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma wypłacać coroczne premie przez 20 lat. Jednocześnie ARiMR, od 1 sierpnia do 30 września, planuje przyjmowanie wniosków na nowe zalesienia gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Rolnicy, którzy mają w planach zalesianie gruntów, muszą uzyskać wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczący działek ewidencyjnych przewidzianych do założenia upraw. Na terenach, gdzie nie ma planu, rolnik musi uzyskać zaświadczenie potwierdzające, że przeznaczenie gruntów do zalesienia nie jest sprzeczne z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Rolnik przygotowujący się do zalesiania musi też posiadać mapę zalesieniową sporządzoną przez geodetę. O te dokumenty rolnicy mogą już występować do urzędów. Rolnik powinien ponadto z odpowiednim wyprzedzeniem zamówić w nadleśnictwie sadzonki, które będą mu potrzebne wiosną. Szczegółowe informacje uzyskać można w Biurze Powiatowym ARiMR w Raciborzu przy ul. Leśmiana 4 oraz pod numerem telefonu 032 417 62 41.