Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (791) Data wydania: 12.06.07

W duchu średniowiecza...

Już opadł bitewny pył po Międzynarodowym Turnieju Rycerskim na zamku w Raciborzu. Pozostało dobre wrażenie i miłe wspomnienia oraz niedosyt, że takie niespotykane wydarzenie trwało tak krótko...

1 czerwca, na raciborski zamek zjechało blisko 200 wojów i rycerzy z całej Polski, Białorusi i Czech, którzy na jego dziedzińcu postawili prawdziwe średniowieczne obozowisko, wspominając przy ognisku dawne dzieje i przygotowując się do sobotnich zmagań turniejowych.

Nie zabrakło wikingów, Słowian, Waregów i reprezentantów wszystkich stuleci średniowiecza i wszystkich stanów, a nawet rzymian i chińskich wojowników z XVI w.

Głównym dniem pełnym atrakcji tego historycznego przedsięwzięcia była sobota, 2 czerwca, kiedy to już od wczesnych godzin porannych kupcy z całej Polski rozkładali swoje kramy. Nie spodziewaliśmy się, że do Raciborza zjedzie tylu rzemieślników. Przyjechało ich więcej niż zapowiedziało się wcześniej. Przybyli oni nawet z Malborka i Świnoujścia i reprezentowali prawie wszystkie ginące rzemiosła. Tak więc ich kramy zamieniły się w prawdziwy średniowieczny jarmark­ – opowiada Adrian – jarl Gwardii Wareskiej z Raciborza. Nie zabrakło tkaczki, wikliniarza, pasamoników, mincerza, płatnerza, kaletnika, jubilerów, rogownika, kowala i snycerza. Nareszcie miałam okazję kupić sobie igielnicę z igłą kościaną, której nie mogłam zdobyć na innych średniowiecznych festynach ­– wspomina Dorota z jednej z wczesnośredniowiecznych drużyn. Głodni i spragnieni mogli najeść się do syta w starej karczmie „Czarnego Rycerza”. Można było zakupić strzały i łuki u Michała z Krakowa, postrzelać z nich na specjalnie przygotowanym torze oraz zaopatrzyć się w ubiory średniowieczne u przekupek z Malborka, wyciąć swoje imię u artysty snycerza oraz wybić własnoręcznie raciborską monetę średniowieczną u Grzegorza z Siewierza. Atrakcją było stoisko z pachnidłami ręcznie wykonanymi dawnymi metodami. Nikt się nie nudził, szczególnie kat Wasylem zwany, do którego ustawiały się kolejki interesantów, zainteresowanych jego usługami. Atrakcją muzyczną były występy grupy muzyki dawnej Brevis z Białorusi.

Przez całą sobotę odbywały się w szrankach turnieje bojowe dla rycerstwa i wojów, eliminacje rzutu włócznią, toporem i nożem. Na podzamczu najlepsi polscy łucznicy rozgrywali turniej łuczniczy. Nawet damy dworu i dziewczęta bawiły się podczas tzw. „biegu dam” oraz uczestniczyły w warsztatach tańca dawnego.

Sobotnie zmagania zakończyła po godz. 21.30 wieczorna bitwa nad Odrą, którą z mostu i z brzegu od strony pomnika Matki Polki oglądały rzesze raciborzan. W bitwie wzięło udział ponad stu aktorów, którzy narobili niezłego krzyku i huku hakownicami. Tuż po niej odbył się spektakularny pokaz ognia – fireshow, który przedstawiła grupa „Asocjacja” z Gliwic. Podsumowaniem dnia był pokaz sztucznych ogni.

W niedzielę do godz. 15.00 trwały gry i zabawy plebejskie oraz uroczyście podsumowano turniej. Wręczenia nagród dokonał starosta Adam Hajduk. 

Organizatorami przedsięwzięcia było, podobnie jak przed laty – Opolskie Bractwo Rycerskie, które wraz z chorągwią tego bractwa z Raciborza – Gwardia Wareska przygotowało imprezę na wysokim poziomie. Imprezę finansował Urząd Miasta przy współudziale Starostwa Powiatowego. – Muszę powiedzieć, że przyjemnie współpracowało się z Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym, wszyscy bardzo zaangażowali się w organizację turnieju. Skorzystaliśmy również z pomocy dyrekcji Mechanika. Mam nadzieję, że turniej wejdzie na stałe do kalendarza imprez  organizowanych cyklicznie w Raciborzu. Tym bardziej, że turniej wzbudził duże zainteresowanie a i Piastom jesteśmy to winni… – tłumaczy Efendi, namiestnik Opolskiego Bractwa Rycerskiego

Udział kilku tysięcy mieszkańców naszego powiatu w tym przedsięwzięciu, mimo pochmurnej i momentami deszczowej pogody, oraz ich miłe zaskoczenie i zachwyt podczas pobytu w tych dniach na zamku, przekonuje, że warto organizować tego typu przedsięwzięcia. Może w przyszłym roku, podczas obchodów 900–lecia Raciborza, klucze do miasta na kilka letnich dni przejmą rycerze?

E.Wa