Wybierz z nami okna
Od okien oczekujemy kilku rzeczy – że będą trwałe, łatwe w konserwacji, dobrze chroniące przed zimnem, a do tego – będą ładne i tanie. Wszystkie te cele można osiągnąć, trzeba tylko uważnie zapoznać się z ofertą producentów i rozsądnie wybierać.
Wybierz wyposażenie
Szyba. Większość okien ma szyby zespolone, które dobrze chronią przed przenikaniem zimna do wnętrza domu. Za dodatkową opłatą możesz zamontować specjalnie wzmocnione szyby antywłamaniowe.
Okucia. Zwykle są to okucia obwodowe, które po zamknięciu okna solidnie mocują ramę w kilku miejscach. Możesz też kupić okna z okuciami antywłamaniowymi.
Od rodzaju okuć zależy też sposób otwierania okna. Mogą być one rozwieralne (otwierane tradycyjnie), uchylne (otwierane od góry) lub uchylno-rozwieralne (otwierane na oba sposoby). Dodatkową opcją jest mikrorozszczelnienie – umożliwia takie zamknięcie okna, w którym pozostaje niewielka szczelina potrzebna do wentylacji pomieszczenia.
Jak zaoszczędzić?
Typowe znaczy tańsze. Zwykle producenci okien mają katalog okien typowych. Są one tańsze od okien wykonywanych na zamówienie. Warto o tym pamiętać jeszcze na etapie projektowania domu, można bowiem sporo zaoszczędzić. Również sposób wykończenia czy kolor mają wpływ na cenę. Standardowo okna z PCW są białe, za inny lub okleinę przypominającą rysunek drewna trzeba dodatkowo zapłacić. Okna z drewna pomalowane farbą kryjącą będą tańsze od tych wykończonych transparentnym lakierem pozostawiającym widoczny rysunek drewna.
Nie wszystkie okna muszą się otwierać, zwłaszcza gdy ich powierzchnia jest duża. Do wietrzenia wystarczy otwieranie jednego czy dwóch skrzydeł, a te nieotwierane można umyć z zewnątrz. Warto się nad takim rozwiązaniem zastanowić, bo jest tańsze.
Dobre i złe skutki szczelności
Nowoczesne okna są bardzo szczelne, co ma swoje zalety, ale też wady. Brak przepływu świeżego powietrza może być przyczyną zawilgocenia, a nawet zagrzybienia ścian. Dlatego szczelne okna wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań. W oknach lub ścianach trzeba zamontować nawiewniki, które zapewnią dopływ powietrza, lub wybrać okna z możliwością rozszczelnienia (mikrowentylacji).
Gdzie na zakupy
Zastanawiając się nad tym, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Sprawdź, czy w cenę okna wliczony jest transport i montaż. Nawet jeśli nie, to warto zamówić okna od razu z montażem, bo wtedy nie będzie problemu przy ewentualnej reklamacji. Producent nie będzie zwalał winy na wykonawcę, a wykonawca na producenta – całą odpowiedzialność poniesie jedna firma. Po za tym zaoszczędzimy w ten sposób, bo zamiast płacić 22% za okna i 7% za montaż, za całość zapłacimy tylko 7% VAT.
Dowiedz się też, kiedy otrzymasz okna: czy są one do kupienia od ręki, czy trzeba na nie czekać. Warto zamówić okna odpowiednio wcześniej, aby potem nie opóźniać budowy lub remontu.
Drewniane czy plastikowe?
Okna drewniane: Zalety
Mają naturalny wygląd, szczególnie pasują do domów, które nawiązują do tradycji – mają drewniane wykończenia, a wewnątrz – stare drewniane meble. Ramy i ościeżnice okien drewnianych są sztywniejsze i nie nagrzewają się zbytnio pod wpływem intensywnego działania słońca. Lepiej izolują cieplne niż najtańsze trzykomorowe z PCW. Pod tym względem dorównują im natomiast ramy z profili, które maja od 5 do 7 komór czy takie z włókna szklanego wypełnione pianką poliuretanową.
Okna drewniane: Wady
Powierzchnia ram jest mało odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego trzeba je odnawiać co 5-8 lat.
Okna z PCW: Zalety
Są trwałe, odporne na grzyby i pleśń, nie skusi się na nie żaden szkodnik dlatego, ich powierzchnia przez wiele lat – nawet kilkadziesiąt – zachowuje ładny wygląd. Łatwo je utrzymać w czystości, ponieważ mają gadką powierzchnię.
Okna z PCW: Wady
Nie można ich odnowić – jeżeli z upływem czasu zniszczą się, trzeba je wymienić. Mogą się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury.