Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (794) Data wydania: 03.07.07

Wolnoć Tomku w swoim domku?

Od lat proszą o zmianę lokalizacji transformatora, GZE SA Vattenfall nie reaguje, a na sytuacji cierpi spora część Tworkowa.

Gdy w nocy z 21 na 22 czerwca pracownicy Vattenfall chcieli naprawić usterkę transformatora, który stoi na  posesji państwa Krzykałów, ci nie wyrazili zgody i nie otworzyli bram swego podwórka. Przez  23 godziny 1/3 mieszkańców Tworkowa pozostawała bez elektryczności, winiąc za zaistniałą sytuację jedynie jedną stronę konfliktu.

– To nasz protest przeciwko zakładowi, który nigdy nie był wobec nas w porządku, a człowiek musi walczyć o swoje. Jest nam przykro, też mamy lodówki, ale tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i to jedyne, co mogliśmy zrobić – mówi rozgoryczona własną bezsilnością pani Adelajda Krzykała, która dopiero po interwencji i zapewnieniu ze strony władz Urzędu Gminy Krzyżanowice otworzyła bramę podwórka. – Żal tych państwa jest w pełni uzasadniony i musimy pomóc im rozwiązać problem – mówi Gerard Kretek, zastępca wójta gminy Krzyżanowice.

Transformator został wybudowany w 1934 r. przez ojca pani Adelajdy na potrzeby własnego młyna. Gdy w 1947 r. nieznani sprawcy spalili młyn, urządzenie „w myśl ustawy przepisów w tym czasie obowiązujących” przejęły państwowe służby energetyczne. Do tej pory nie został uregulowany stan prawny gruntu, na którym urządzenie stoi. Zakład nie uiszcza żadnych opłat gruntowych, nie remontuje urządzenia, ale rości sobie prawo do wejścia na podwórko państwa Krzykałów o każdej porze dnia i nocy. Właściciele posesji już od 1977 r. proszą o  zmianę lokalizacji transformatora ,jednak zakład wciąż jedynie obiecuje.

– Transformator jest w opłakanym stanie. Boimy się koło niego chodzić, bo z dachu lecą dachówki, a tu bawią się dzieci. Gdy cośsię stanie, będzie za późno  – mówi pan Józef, pokazując na dziury w sklepieniu. W 1998 r. zakład poinformował, że owszem ze względu na obecny stan techniczny widzi potrzebę przeniesienia stacji, lecz z braku środków finansowych nastąpi to po 2000 r. Pięć lat później pani Adelajda znów wysłała pismo z pytaniem, czy nadal ma chodzić po własnym podwórku z obawą o własne zycie. – Nie troszczą się o nic, co chwila budzą nas w nocy, straszą, że wystąpią do sądu o prawo do wchodzenia na nasze podwórko, a tego nikt z pewnością by nie chciał.  – mówi pani Adelajda.

Gerard Kretek - zastępca wójta gminy Krzyżanowice
Urządzenie jest stare, wymaga remontu. Państwo Krzykała nie dość, że płacą za grunt, na którym ono stoi, to jeszcze narażeni są na niebezpieczeństwo.  Wkrótce doprowadzimy do spotkania z Vattenfallem, bo jest to problem nie tylko jednej rodziny, lecz znacznej części mieszkanców Tworkowa. Niestety przez ostatnie lata nie dotarła do urzędu żadna informacja związana z tą sprawą.

B.S.