Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (794) Data wydania: 03.07.07

Młodzież śladem przeszłości

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych napisali książkę, której promocja odbyła się w Bieńkowicach.

Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych zakończyli realizację projektu pt. „Śladami naszej przeszłości – rok 1945 na Raciborszczyźnie”. Efektem ich pracy jest książka. 

Idea napisania i realizacji projektu narodziła się w zeszłym roku szkolnym.  – Historia stała się wdzięcznym tematem do badań, wciągnęła uczniów. Uznaliśmy, że zajmiemy się rokiem 1945 – relacjonuje opiekun uczniów Piotr Sput, nauczyciel ZSM.

Kiedy uzyskano dofinansowanie z europejskiego Programu Młodzież, grupa uczniów w składzie: Ronald Mrowiec (lider), Stefan Ziemiński, Aleksandra Modzelewska, Artur Sojka, Tomasz Pieczarek, Marek Majewski i Michał Tyszka przystąpiła do pracy. Cel? Zebranie materiałów archiwalnych i relacji świadków na temat wydarzeń z końca II wojny światowej w Raciborzu i na ziemi raciborskiej. – Ten temat ma wciąż ubogą literaturę. Stwierdziliśmy, że dziś jest klimat ku temu, by do bolesnych spraw 1945 r. podejść z pełnym obiektywizmem, odkłamać szereg faktów, pokazać te wydarzenia z punktu widzenia zwykłych ludzi – świadków bitew czy późniejszych działań Armii Czerwonej – dodaje Piotr Sput. – Wiele osób było nam życzliwych i chętnie mówiło o tym, co widzieli. Ale część nie chciała wracać myślami do 1945 r. Bali się udzielać wywiadów – mówi Ronald Mrowiec.

Podczas pracy nad projektem uczniowie zyskali wsparcie DFK, dyrekcji Mechanika oraz Blasiusa Hanczucha z Bieńkowic, który udostępnił tamtejszy dom spotkań mniejszości niemieckiej. Tu też, 25 czerwca, odbyła się promocja książki będącej efektem pracy uczniów, na którą przybył m.in. wicekonsul Niemiec z Opola.

– Mamy nadzieję, że książka będzie za kilkanaście lat cennym materiałem źródłowym dla badaczy II wojny światowej. Świadków wydarzeń z 1945 r. jest bowiem coraz mniej. Jesteśmy więc wdzięczni tym, którzy zechcieli z nami współpracować – kończy Piotr Sput.

(waw)