Ekologii uczmy się od sąsiadów
Okres wakacyjno-urlopowy w pełni. Co za tym idzie, świetna okazja do wypoczynku, ale także do odwiedzenia czy też zaproszenia swoich przyjaciół. Wzorem Zachodu organizujemy grille, by przy smacznych potrawach pogadać, powspominać.
Niedawno miałem okazję gościć znajomych z Niemiec (nic nowego w naszej części kraju). Tradycyjnie trzeba było zapełnić bufet, wybrałem się zatem do jednego z supermarketów w Raciborzu, w celu zakupienia napojów, w tym złocistego z pianką. Kierowałem się przede wszystkim ceną i marką wybieranych napojów. Wszystkie są w butelkach plastykowych, a piwko było w „butelkach bezzwrotnych” (opakowanie szklane).Czy ktoś z nas zwraca jeszcze na to uwagę? My może nie, ale moi goście ze zdziwieniem patrzyli, jak po spożyciu napoi gniotę butelkę, zrywam etykietę i odnoszę do specjalnego worka. Dlaczego? Bo u nich PET kosztuje 25 centów i podlega zwrotowi w każdym sklepie. Dotyczy to także puszek aluminiowych. Problem z butelkami został tam rozwiązany raz na zawsze. Butelki w świetnym stanie, czyste wracają do producentów. Oprócz tego dalej ustawione są kontenery na szkło białe i kolorowe.
A co u nas? Przeważnie składamy te butelki do specjalnych worków lub kontenerów. Jeżeli oczywiście istnieje taka możliwość. W gminie Nędza znacznie ją ograniczono. Zlikwidowano kontenery na szkło i plastyki (było ich trzydzieści) , a za worki trzeba płacić. Najpierw trzeba wybrać się do sołtysa, potem za worki zapłacić (jeden worek kosztuje złotówkę) i w dniu wywozu wyłożyć w odległości 10 metrów od drogi głównej, do godz. 7.00. Bądźmy szczerzy, niewielu z mieszkańców przyjmie nowe warunki, skoro przez ostatnie lata byli przyzwyczajeni do otrzymywania worków do furtek swoich posesji i to za darmo lub wywożenia surowców wtórnych do licznych kontenerów. Efekt: wyobraźcie sobie Państwo, że 3 lipca o czwartej rano w Nędzy ktoś palił plastyki w piecu centralnego ogrzewania!
Powiecie Państwo, napisał coś, co wszystkim jest znane, ale nie podał rozwiązań. Otóż mam pewne propozycje: proszę naszych posłów o inicjatywę ustawodawczą w celu wprowadzenia kaucji za butelki wszelkiego rodzaju, a gminy niech kontynuują zbiórkę segregowanych odpadów komunalnych, stawiając to jako priorytet w swojej działalności na rzecz poprawy środowiska.
Wszyscy wiemy, że ziemia raciborska to piękna kraina , pełna ślicznych krajobrazów z bogactwem fauny i flory, z rezerwatami przyrody i meandrami Odry, dlatego tym bardziej włodarze gmin, jak i mieszkańcy powinni troszczyć się o środowisko naturalne. Szczególnie serdecznie zapraszam do tego panią wójt gminy Nędza.
Franciszek Marcol
były wójt gminy Nędza