Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (797) Data wydania: 24.07.07

Mniej dzieci w Nędzy

Klasy w gminie Nędza są coraz mniej liczne. Na problem niżu demograficznego zwrócił uwagę obecny na ostatniej sesji wicestarosta raciborski Andrzej Chroboczek, który swoje słowa poparł prezentacją multimedialną.

– Nie uciekniemy od tego problemu. W związku z zaistniałą sytuacją zostaliśmy zobligowani do opracowania analizy, aby ustalić, co dalej robić ze szkołami. Żeby uzupełnić ten wykres, do swojej gminy dzwoniłem kilkanaście razy, bo nie wierzyłem w pewne dane. Najgorszą, jeśli chodzi o statystyki jest właśnie Nędza. Wystarczy porównać liczbę dzieci z klas trzecich gimnazjalnych i klas pierwszych szkół podstawowych. Z gimnazjum wychodzi 113 osób, a do pierwszej klasy w całej gminie idzie 45 dzieci. Nie jest to pomyłka, sprawdzałem kilka razy. Dla porównania z innymi gminami, dużo mniejszy Kornowac ma 45 pierwszoklasistów, a 63 osoby opuszczają gimnazjum. Statystyka jest taka, że w Nędzy mamy spadek o 70 % liczby dzieci – mówił A. Chroboczek.

Spadek liczby urodzeń w Nędzy zauważyła też Wirginia Bartczak, która pracuje jako położna środowiskowo–rodzinna w Ośrodku Zdrowia w Nędzy. – Pracuję w swoim zawodzie już od 20 lat i mogę stwierdzić, że w ostatnim czasie bardzo zmniejszyła się liczba rodzących się dzieci, zwłaszcza w ciągu ostatnich 4–5 lat – przyznaje położna. – Być może wynika to z tego, że coraz mniej młodych u nas jest. Poza tym młode kobiety nie spieszą się z rodzeniem dzieci. Obecnie decydują się na macierzyństwo w wieku 28–30 lat, tymczasem kiedyś pierwsze dziecko rodziło się w wieku 18–25 lat. Sporo mieszkańców wyjechało. Ludzie decydują się na coraz mniej potomstwa. Dawniej miewało się po 3–4 dzieci, dziś małżeństwa mają jedno, góra dwoje dzieci. Wieloródka zdarza się już bardzo rzadko – twierdzi Wirginia Bartczak.

Katarzyna i Sebastian Sienkiewiczowie, mieszkańcy Nędzy, nie zauważyli, żeby w okolicy brakowało dzieci. Sami mają trzyletniego synka Aleksandra, mają też dużo znajomych z małymi dziećmi. – Prawdą jest jednak, że ludzie stają się coraz bardziej wygodni – mówi Sebastian Sienkiewicz. – Dziecko to duża odpowiedzialność, a ludzie chcą wygodnie żyć, dlatego często wolą sobie kupić psa, którego mogą bez problemu zostawić w domu i wyjść – dodaje. Jego żona Katarzyna jest podobnego zdania. – Na pewno jest to kwestia wygody a także wydatków. Dziecko jednak sporo kosztuje – podkreśla.

Ewelina Tworuszka
Myślę, że ludzie coraz częściej wyprowadzają się z Nędzy i dlatego jest mniej dzieci. Młode kobiety po wyjściu za mąż nieraz wolą mieszkać w mieście. Poza tym ludzie często nie mają pieniędzy, pracy, a utrzymanie dziecka sporo kosztuje.

Matylda Depta
Faktycznie, dzieci jest coraz mniej. Ludzie są teraz za wygodni, w młodości wolą używać, a dzieci mają dopiero na starość. Powodem może być też brak pieniędzy. Mało ludzi decyduje się na posiadanie dzieci ze względu na to, że związane są z tym duże wydatki.

(e.Ż)