Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (797) Data wydania: 24.07.07

Fachowcy na wagę złota

Chcesz w najbliższym czasie zamówić firmę remontową? Nie oczekuj, że będzie to proste...

Minęły już czasy, kiedy brało się urlop i na poczekaniu załatwiało firmę remontową. Teraz fachowcy, których nawiasem mówiąc jest coraz mniej, ponieważ wielu wyjechało do pracy za granicą, mają pełne ręce roboty.

Małe firmy remontowe, zamieszczające drobne ogłoszenia w Nowinach Raciborskich, oferują usługi najwcześniej we wrześniu.

Cierpliwość to podstawa

Na pytanie o koszty remontu, na przykład łazienki, odpowiadają najczęściej zdawkowo, że trudno powiedzieć, dopóki się nie zobaczy wnętrza. Każda łazienka to specyficzna sprawa i ciężko podać cenę – tłumaczą. Przyciśnięci do muru odpowiadają, że położenie kafelek to koszt od ok. 25 do 30 zł za m kw., malowanie 4,5 – 6 zł za m kw., wykonanie sufitu podwieszanego 30 zł za m. kw, wymiana instalacji wod.-kan. 100 zł za punkt. Niektórzy oświadczają, że pewnych robót się nie podejmują, ze względu na brak wykwalifikowanego pracownika, np. kafelkarza.

Duże firmy budowlano-remontowe, wykonujące kompleksowe roboty, niechętnie zabierają się za „drobne” prace albo wręcz wyraźnie zaznaczają, że tym się nie zajmują. Jeśli już zgadzają się na robotę, okres oczekiwania na ich usługi zdecydowanie się wydłuża. Terminy są zajęte już do końca roku. Abewus za położenie kafelek standard (robociznę) żąda 50 zł za m kw., za płyty gipsowe 30 zł, wymianę instalacji wod.–kan. 50 zł za punkt, malowanie kosztuje 8 zł, zaś tapetowanie 13 zł za m kw. Firma Remontowo-Budowlana Son-Bud może podjąć się remontu łazienki dopiero w styczniu lub lutym przyszłego roku. Pytanie o cenę okazuje się kłopotliwe, bo najpierw fachowcy muszą na pomieszczenie rzucić okiem, ale ostatecznie pada odpowiedź, że w zeszłym roku kompleksowy remont oscylował w granicach 4–5 tys. zł. Podobne terminy – przyszłoroczne – podają Zakłady Remontowo-Budowlane: Kellerbud czy Remontówka. Warto wspomnieć, że do wielu firm remontowo-budowlanych, jak na przykład do Supromaru czy Szyku wprost nie sposób się dodzwonić – telefony są bez przerwy zajęte. Okazuje się więc, że nie wystarczy nawet mieć pieniądz, trzeba jeszcze trochę szczęścia, wytrwałości i cierpliwości, aby znaleźć kogoś, kto miałby czas zająć się naszym mieszkaniem.

Dom będzie jak nowy

Postanowiliśmy sprawdzić, czy z remontem dachów sprawa przedstawia się nieco bardziej optymistycznie. Dachmet-Plus oferuje swoje usługi już za dwa, trzy tygodnie. Koszt robocizny – położenia nowej dachówki – oscyluje w granicach 40–50 zł za m kw. z folowaniem i obróbkami blacharskimi. Centrum Dachowe z Krzanowic najbliższe wolne terminy ma pod koniec października i w listopadzie (od 35 zł/m kw., w cenę nie jest wliczona wymiana rynien). Dach-bud bierze ok. 26 zł za m kw. zmiany pokrycia, ale ma tyle zamówień, że jest w stanie świadczyć tę usługę dopiero pod koniec roku, jeśli pogoda będzie sprzyjająca, albo dopiero na wiosnę. Rem-Bud najbliższy wolny termin ma we wrześniu, a dach zrobi nam już za 15 zł/m kw. (to koszt wyłącznie robocizny). Szef firmy Usługi Dekarsko-Blacharskie z Pietrowic Wielkich zapowiada, że być może udałoby mu się wygospodarować trochę czasu pod koniec listopada, ewentualnie na początku grudnia, a w najgorszym razie dopiero w kwietniu lub maju przyszłego roku. Nie jest w stanie określić ceny, zanim nie obejrzy terenu przyszłych działań.

Żeby zima nie dała się nam we znaki, warto pomyśleć o ociepleniu budynku. Można tę usługę zamówić w Ciepłym Domu już na wrzesień. Koszt – od 80 do 90 zł/m kw. Izo-bud ma natomiast tylu klientów, że w grę wchodzi dopiero druga połowa przyszłego roku! – Cena to około 80 zł za m kw., ale taka jest obecnie. Wszystkie materiały tak jednak drożeją, że w przyszłym roku ceny już nie będą takie jak teraz. – Mimo, że termin wydaje się odległy, lepiej wcześniej zadzwonić i go zaklepać, bo ciągle dochodzą nowi klienci. W grudniu już mamy wszystkie terminy do końca następnego roku pozajmowane! – dowiedzieliśmy się podczas rozmowy telefonicznej.

Na wymianę okien przez firmę Oknoplast czeka się półtora miesiąca od chwili podpisania umowy. Materiał i robocizna kosztują 35 zł za mb. Norma Styl 2000 podaje miesięczny termin oczekiwania. Tutaj zestaw balkonowy plus jedno okno kosztuje ok. 2300 zł. Firma Pawła Wańka wymienia terminy dwumiesięczne i średnią cenę 2 tys. zł za materiał i robociznę. Okno Styl Grupa KRM zapowiada możliwość podjęcia się prac za pięć tygodni od zawarcia umowy. Jedno standardowe okno to koszt 800 zł obejmujący materiał i montaż. Wstępny pomiar okien jest bezpłatny i niezobowiązujący w każdej z firm.

Dawid Pajkert - sprzedawca z hurtowni farb i artykułów budowlanych Jerzego Gruda

Mamy klientów, którzy na ogół nie wiedzą czego potrzebują, wolą zasięgnąć porady, co i przy użyciu jakich materiałów mogliby zrobić. Doradzamy jaki produkt zastosować, jak go użyć, żeby sobie samemu poradzić. Staramy się dotrzeć do klienta i służyć mu radą. To jest to, co różni nas od marketów z koszykami. Mogę potwierdzić, że na rynku usług brakuje fachowców. Jeśli remont nie jest zbyt skomplikowany, z pewnością można sobie samemu poradzić. Podstawowa sprawa to ta, ile się ma pieniędzy, żeby kupić odpowiednie produkty potrzebne do remontu.

Sonda: Remontujesz sam, czy wynajmujesz firmę?

Zygfryd R.
Mam 30-letni dom, który wymaga remontów. Dużo robię sam, a zamawiam fachowców tylko do prac, których nie jestem w stanie się podjąć: murarzy, cieśli, elektryka. Myślę, że obecnie wystarczy mieć pieniądze, żeby znaleźć robotnika. Nie wydaje mi się, żeby terminy oczekiwania na usługę były zbyt długie.

Arkadiusz Janik
Mam własną firmę remontową i wiem doskonale, jak trudno jest znaleźć przyzwoitego pracownika, fachowca. Najlepsi powyjeżdżali. Trudno się dziwić. Jak są naprawdę dobrzy w tym co robią, nie chcą pracować za takie pieniądze.

Stanisław Niewrzoł
Staram się większość prac wykonać we własnym zakresie. Ciężko znaleźć solidnych robotników. Jak się robi samemu to dokładniej, a myślę, że jak ktoś chce i się stara, to sobie ze wszystkim poradzi.

Henryk Kozioł
Na ogół większość prac remontowych wykonuję samodzielnie. Fachowcy są różni... Niestety. Jedna firma to mi przez trzy miesiące kuchnię robi. I tak mieszkamy, w tym rozgardiaszu. Chociaż z jednej firmy, takiej z Londzina, jestem zadowolony. Okna mi wymieniali. W tym przypadku dobrze trafiłem.

Katarzyna Spytkowska
Jeśli chodzi o robienie remontów, wolalabym fachowców. Człowiek sam sobie może i zrobi, ale to nie jest ta sama jakość co robota fachowca. Przyznam, że nie jest ich łatwo znaleźć. Terminy są bardzo odległe. Dużo nalepszych powyjeżdżało, a ci co zostali mają pełne ręce roboty.

(e)