Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (798) Data wydania: 31.07.07

Artykuł na Sezon ogórkowy – jak kisić ogórki najlepiej wie pani Justyna z Mszany

Sprawdziliśmy u źródeł, jak powinno się kisić ogórki. W tym celu odwiedziliśmy panią Justynę Wuwer, członkinię zarządu Koła Gospodyń Wiejskich z Mszany.

W przeszłości była ona zawodową kucharką. Zapytaliśmy ją, czy ma jakiś ekstra przepis na robienie kiszonych ogórków. Okazało się, że trafiliśmy pod dobry adres. Pokazała nam, jak się robi prawdziwe kiszeniaki. Na początek zrobiła nam jednak mały wykład na temat historii kiszenia ogórków. – Dziś każdy ma jakiś tam swój własny sposób na kiszenie ogórków. Można powiedzieć, że ile gospodyń tyle przepisów. Mój przepis odziedziczyłam po mamie, lekko go modyfikując. Kiedyś ogórki kisiło się zupełnie inaczej. Ze względu na dużą liczebność członków rodziny, ogórki kisiło się w dużych beczkach. Na spód beczki wkładano listki winogrona i czarnej porzeczki. Zatkaną beczkę wkładało się do stawu czy innego wystarczająco dużego zbiornika z wodą po to, żeby do beczki nie dostało się powietrze. Ogórków nie kupowało się kiedyś na straganach czy w sklepach, bo każdy miał własną hodowlę. Z tego powodu ogórki kisiło się nie w lipcu, jak ma to miejsce teraz, a w sierpniu, kiedy wystarczająco dojrzały. Moja mama mawiała nawet, że w lipcu się ogórków nie kisi, bo są zbyt miękkie – wyjaśnia gospodyni.

Po tym małym wprowadzeniu nasza rozmówczyni zaprosiła nas do kuchni na mały pokaz. – Najpierw trzeba ogórkom poobcinać końcówki, żeby nie były gorzkie. Tymi obciętymi końcówkami należy układać je na dno słoika. W słoiku musimy zostawić jeszcze miejsce na ząbek czosnku i połamaną łodygę koperku. Można także dodać kawałek chrzanu, dzięki któremu ogórki pozostaną twarde. – tłumaczy pani Justyna. – Tak przygotowany słoik zalewamy gorącą wodą, w której należy wcześniej rozpuścić sól w stosunku jedna łyżka soli/litr wody – dodaje. To nie koniec. Nasza gospodyni przygotowane słoiki odstawia na trzy dni. Po ich upływie słoiki gotuje przez pięć minut w odpowiednio dużym garnku. – Po takiej Pasteryzacji ogórki nie będą dalej kwaśnieć, dzięki czemu będą miały lepszy smak. Zupełnie gotowe już słoiki ustawiam na półkach do góry dnem , żeby do ogórków nie dochodziło powietrze – wyjaśnia pani Justyna.

Według jej zapewnień tak przygotowane ogórki spokojnie wytrzymują do lipca następnego roku. – O ile oczywiście ktoś ma na tyle mocną wolę, żeby ich wcześniej nie zjeść – śmieje się nasza rozmówczyni. – Dziś można już kupić gotowe przyprawy do kiszenia ogórków, stąd też młodsze gospodynie pewnie nie stosują tak archaicznych metod jak moja. Ale one nie mają pewnie tyle czasu co ja – kończy.

Artur Marcisz