Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (800) Data wydania: 14.08.07

Publiczne inwestycje, czy wolny rynek?

Przypatrując się poczynaniom organu wykonawczego gminy, jakim jest Prezydent i zarazem podległy mu Urząd, tej i poprzednich kadencji rysuje się scenariusz, który mam nadzieję się nie ziści. Jestem zdania, że Gmina Racibórz jako inwestor publiczny nie jest w stanie przeprowadzić żadnej inwestycji pro publico bono. Brak osobistej odpowiedzialności powoduje, że poczynione błędy są znacznie bardziej kosztowne niż te, gdy mamy do czynienia z inwestorem prywatnym.

Za przykład niech posłuży sprawa słynnego wadium w wysokości 1 098 000 zł, którego miasto nie zwróciło (i słusznie) inwestorowi na „Kamienioku”. Sąd jednakże nakazał zwrot tego wadium z odsetkami, bo urzędnicy nie dopełnili wszystkich formalności – nie zastosowali art. 41 ustawy o gospodarce nieruchomościami, tzn. nie wyznaczyli miejsca i terminu do zawarcia aktu notarialnego po przetargu. Błąd ten kosztował nas blisko pół miliona złotych odsetek i kosztów sądowych. Nie było więc przyczyną zwrotu wadium to, że grunt nie spełniał określonych wymagań, jak wielu uważało. Informacja o tym, że teren ten stanowił byłe nielegalne wysypisko odpadów znajdowała się w ofercie przetargowej, a więc inwestor przystępujący do przetargu doskonale o tym wiedział.

Nietrudno się wobec tego zgodzić z redaktorem naczelnym niniejszej gazety, że kwestie inwestycji w mieście powinien regulować wolny rynek. Władze miasta powinny wytyczać tylko pewne kierunki, które byłyby zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Te „wytyczone kierunki rozwoju i zagospodarowania” stanowiłyby wystarczającą ingerencję władz miasta. Ważne, aby wytyczone kierunki były zgodne z tym, czego oczekują mieszkańcy. Istnieje częstokroć rozdźwięk pomiędzy władzami miasta a oczekiwaniami mieszkańców. Tych ostatnich najczęściej nie pyta się o zdanie. Tak jest np. z placem Długosza – projektuje się przebudowę tego placu, ale nikt wcześniej nie zapytał się, co widzieliby tam mieszkańcy?

Osobiście uważam, że należałoby powrócić do przedwojennej zabudowy tego placu, może nie do końca w takiej formie, ale przynajmniej, jeżeli chodzi o liczbę kondygnacji. Ale zanim do tego dojdziemy, należałoby zadać sobie pytanie, czy plac ów ma uregulowany stan prawny? Kolejny zauważalny rozdźwięk widać w kwestii byłych basenów przy ulicy Bema. Przepytywani mieszkańcy widzieliby tam powrót tych basenów, ale w formie całorocznej. Podobnie wypowiedzieli się internauci. Natomiast Rada Miasta poprzedniej kadencji przeznaczyła ten teren na zabudowę willową, pensjonatową. Obecny prezydent ogłosił przetarg na zbycie tych terenów (ma się odbyć 16.08) Zaapelowaliśmy o zmianę tej decyzji. Należałoby odwołać przetarg, zmienić plan zagospodarowania tego terenu i właśnie tutaj zlokalizować całoroczny aquapark, który wspólnie z parkiem Roth po zamknięciu tego odcinka ulicy Bema mógłby stanowić ciekawy kompleks rekreacyjny.

W wielu kwestiach dotyczących zagospodarowania placów, centrum miasta możemy korzystać z wypróbowanych wzorców. Wystarczy zajrzeć do historycznych widokówek Raciborza, wytyczyć kierunki, uwolnić rynek nieruchomości i pozwolić działać „niewidzialnej ręce rynku” zwłaszcza w sytuacji takiego boomu budowlanego.

Grzegorz Urbas - Radny