Wieści gminne
Kuźnia Raciborska
- Trwa organizowana przez MOKSiR akcja lato. Zajęcia odbywają się od godz. 10.00 do 14.00 w MOKSiR oraz w świetlicach w: Budziskach, Jankowicach, Siedliskach i Rudach. W świetlicy w Rudzie i Rudzie Kozielskiej zajęcia trwają do południa i popołudniu, w zależności od potrzeby. W ramach akcji będą się odbywały wyjazdy do kina i wyjścia na basen, wycieczki, gry i konkursy oraz zajęcia plastyczne. Planowany jest także biwak na kąpielisku „Wodnik” w Kuźni Raciborskiej. Na zakończenie akcji, 25 i 26 sierpnia, odbędzie się festyn rodzinny „Pożegnanie lata”. Tradycyjnie też odbędzie się, już po raz dziesiąty, Rodzinny Rajd Rowerowy „Szlakiem pożaru 1992”.
- Od IV kwartału tego roku powiat raciborski zostanie objęty programem zwalczania choroby Aujeszkyego u świń. Okres realizacji programu będzie obowiązywał na obszarze całego województwa śląskiego w latach 2007 – 2012. Jest on całkowicie finansowany z budżetu państwa. Choroba Aujeszkyego nie jest groźna dla ludzi, ale stanowi zagrożenie dla bydła, owiec, psów, kotów i królików. W dniu rozpoczęcia programu w powiatach województwa śląskiego, z uwagi na nierozpoznaną sytuację epizootyczną wszystkie stada świń uznaje się za podejrzane o zakażenie. Badaniu serologicznemu w trakcie pierwszego próbkobrania podlegają wszystkie gospodarstwa utrzymujące świnie. Po uruchomieniu programu wolno będzie sprowadzać na teren Raciborszczyny tylko świnie z regionów wolnych od choroby lub prowadzących program. W związku z powyższym wszystkie stada świń muszą być zgłoszone do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gospodarstwa nie objęte programem zwalczania nie będą mogły wprowadzać świń do obrotu.
- Dawną komisję oświaty, zdrowia, kultury, sportu, rekreacji i pomocy społecznej rozbito na dwie mniejsze – komisję promocji, rozwoju gminy, sportu i rekreacji oraz komisję oświaty, zdrowia, kultury i pomocy społecznej. Pierwszej przewodniczy Adrian Lepiarczyk, pozostali jej członkowie to: Sabina Chroboczek–Wierzchowska, Gerard Hanusek i Tadeusz Koral. Drugą komisją kieruje Janusz Brzeźniak przy pomocy Aleksandry Bartoń, Sabiny Chroboczek–Wierzchowskiej, Marioli Wajdy i Andrzeja Kubiczaka.
- 26 sierpnia odbędzie się kolejny koncert w ramach festiwalu „Muzyka w starym opactwie”. Na organach zagra Mariola Brzoska.
- Trwa także dwunasty Festiwal „Muzyka w starym opactwie”. Wykonawcy tegorocznych koncertów:
26 sierpnia – Mariola Brzoska (Gliwice – Zawada Ks.) – organy; 23 września – Brygida Tomala (Katowice – Babice) – organy; 21 października – Młodzieżowy Chór „Rezonans Con Tutii” z Zabrza – dyr. Waldemar Gałązka. Organizatorami muzycznych spotkań są: Diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej w Rudach oraz Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach.
Krzyżanowice
- Ukazał się katalog prac malarskich powstałych w ramach realizowanego przez GZOKSiT Tworków projektu „Dziedzictwo pogranicza polsko–czeskiego na przykładzie gminy Krzyżanowice”. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) Program Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIA Czechy – Polska Fundusz Mikroprojektów Silesia oraz z budżetu państwa. Katalog obejmuje także relację z innych imprez w ramach tego przedsięwzięcia, m.in. festynu w Tworkowie. Publikacja została wydana w nakładzie 1000 egz.
- 12 września o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Tworkowie rozpocznie się seminarium pt. „Eichendorffowie – możny ród pogranicza (Tworków–Szylerzowice). Przewidziano wykład historyczny, prezentację multimedialną „Rodzina Eichendorffów w starej fotografii i dokumentach” oraz rozstrzygnięcie konkursu na płaskorzeźbę z wizerunkami członków familii.
- 22 i 23 września pod zamkiem odbędzie się tradycyjny festyn jesienny. W programie biesiada śląska i występ kabaretu. Organizatorem imprezy jest Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.
- Urząd Gminy przypomina, że z końcem roku mija termin na wymianę starych dowodów osobistych. Wymiana dotychczasowych dowodów (zielone książeczki) na nowe trwa już od 2001 r. Zgodnie z ustawą z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych proces wymiany kończy się 31 grudnia 2007 r., co oznacza, że po 1 stycznia 2008 r. książeczkowe dowody osobiste stracą ważność. Wszystkie osoby, które do tej pory nie wymieniły dowodów osobistych na nowe nie będą mogły, po upływie terminu ich ważności, załatwić wielu podstawowych spraw dnia codziennego np.: odebrać przesyłki na poczcie, kupić lub sprzedać nieruchomość, samochód, sporządzić umowę kredytową, akt notarialny czy też załatwić inne formalności w urzędach.
Krzanowice
- Dożynki gminne odbędą się 1 i 2 września w Wojnowicach. Ostatni raz zorganizowano je tam ponad 20 lat temu. Pierwszego dnia zaplanowano zabawę taneczną, do której zagra Kwaśnica Bawarian Show. Korowód dożynkowy ruszy o godz. 14.00 w niedzielę. Przy remizie strażackiej odbędzie się festyn, gdzie wystąpi m.in. Agnieszka Błońska. Już w sobotę będzie można kupić kołacz dożynkowy. Nad przygotowaniami do dożynek czuwa sołtys Tadeusz Kulesza.
Rudnik
- Uroczystość oddania do użytku nowej sali sportowej przy szkole w Rudniku i nadania placówce imienia Arcybiskupa Józefa Gawliny rozpocznie się 1 września o godz. 16.00. Przewidziano występy artystyczne i sportowe oraz pokaz iluzjonistyczny grupy Metamorphosis z Warszawy.
- 2 września w Rudniku rozpoczną się dożynki gminne. O godz. 10.40 rozpocznie się przemarsz do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta msza św. O godz. 14.00 przez wieś przejdzie barwny korowód. O godz. 15.00 na boisku rozpocznie się festyn. Przewidziano liczne występy. O godz. 18.00 na scenie zaprezentuje się Andrzej Afanasjew z „Piwnicy pod baranami”.
Nędza
- Oddano do użytku drogi, na których położono nową nawierzchnię. Są to ul. Nowa, Wiejska i Drzymały w Nędzy, Wiejska w Szymocicach oraz Piaskowa w Babicach. Powstał nowy chodnik w Górkach Śl.
- Do końca sierpnia mają się zakończyć prace przy skrzyżowaniu w Łęgu koło przedszkola.
- Trwa remont budynku szkoły w Górkach Śląskich. Udostępniona będzie nowa klatka schodowa, szkoła otrzyma nowe drzwi, dokończony zostanie też łącznik pomiędzy szkołą a salą gimnastyczną.
#nowastrona#
Marklowice
- Do końca sierpnia w miejscowym Urzędzie Gminy można składać wnioski na dofinansowanie wymiany pokrycia dachowego wykonanego eternitu. Bliższych informacji udziela referat Gospodarki Komunalnej, tel. 032 475 97 55.
Godów
- W parku, tuż obok Urzędu Gminy ma powstać pierwszy w gminie plac zabaw. Pojawić się ma na nim wiele ciekawych drewnianych budowli. Mają one zastąpić istniejące dotychczas w parku huśtawki. Wybrano już wykonawcę projektu. Rozpoczęcie prac zaplanowano na wrzesień.
- Dwa festyny czekają mieszkańców Gołkowic. 15 sierpnia odbędzie się piknik parafialny w ogrodach miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej. W programie przewidziano różne konkursy i zabawy dla dzieci oraz wspólne grillowanie. Zaplanowano też występ diecezjalnej orkiestry dętej. Rozpoczęcie pikniku zaplanowano na godzinę 15.00. Natomiast 18 sierpnia na boisku KS 27 Gołkowice odbędzie się festyn sportowy, którego organizatorem jest miejscowy klub piłkarski.
Lubomia
- W parafii św. Antoniego w Syryni od początku sierpnia trwa akcja Lato 2007. Zajęcia prowadzone przez animatorów i katechetów przyciągają coraz więcej dzieci. Zainteresowanie jest dużo większe niż w roku ubiegłym. Spotkania dla dzieci organizowane są we wtorki i w czwartki, najczęściej w godzinach 10.00-14.00.
- Zakończył się pierwszy etap wymiany witraży w kościele parafialnym w Syryni. Kilkudziesięcioletnie witraże zostały zastąpione nowymi, które wraz z wnętrzem docelowo mają stanowić jednolitą kompozycję. Drugi etap wymiany, po przeciwnej stronie ma rozpocząć się we wrześniu.
- 16 września w Syryni odbędzie się trzeci już festyn parafialny. Rozpoczęcie wspólnego świętowania przewidziane jest na godz. 15.30. Tegoroczna parafiada po raz pierwszy odbędzie się prawdopodobnie na terenie ogrodów probostwa.