Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (800) Data wydania: 14.08.07

Sztuka grodzenia

Ogrodzenie wyznacza granice prywatnego terenu. Czasami jest symboliczne, ale częściej ma nas chronić przed intruzami, osłaniać przed wścibskimi spojrzeniami, maskować nieatrakcyjne elementy otoczenia.

Jeżeli zależy nam na korzystnym wyglądzie posesji, zadbajmy, by ogrodzenie pasowało do wzniesionego na działce budynku. Nie należy też zapominać, że stanowi ono ramy ogrodu i że będziemy je oglądać od wewnątrz. Powinno więc stać się dobrym tłem dla roślin.

Ogrodzenia drewniane

Drewno powinno być zabezpieczone preparatami impregnującymi, które ochronią je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, grzybami i owadami. Zazwyczaj większość elementów takiego ogrodzenia robi się z dość trwałego i łatwo dostępnego drewna sosnowego lub świerkowego, a jedynie słupki z bardzo trwałej i odpornej na uszkodzenia (a także droższej) dębiny.

Ogrodzenia metalowe

Najtańsze, najczęściej spotykane, ale i mało efektowne, są ogrodzenia zrobione z siatki rozpiętej na słupkach z metalowych rurek. Można też kupić nowoczesne, solidne płoty dostępne jako gotowe elementy (całe przęsła). Jeżeli zaś chcemy osiągnąć specjalny efekt, możemy w zakładzie ślusarskim lub kowalskim zamówić najdroższą wersję metalowego ogrodzenia – z kutego żelaza.

Wszystkie metalowe części ogrodzenia muszą być zabezpieczone przed korozją poprzez ocynkowanie ogniowe i pomalowanie farbą.

Ogrodzenia murowane z cegły

Zazwyczaj są szczelne i izolują posesję od otoczenia, ale można też zrobić z cegieł efektowne ogrodzenie ażurowe. Cegły, oddając ciepło, podnoszą temperaturę otoczenia nawet o kilka stopni, co wiosną jest korzystne dla rosnących przy murze roślin.

Ogrodzenia z kamieni

Wyglądają imponująco i wskazują, że właściciele czują potrzebę skutecznego odcięcia się od otoczenia. Do budowy muru kamiennego najlepiej użyć materiału lokalnego. Nadają się zarówno twarde skały magmowe (granit, bazalt, sjenit, porfir i kwarcyt), jak i piaskowce oraz wapienie. Te ostatnie łatwo niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych, warto więc przekryć budowlę spadzistymi daszkami.

Ogrodzenia betonowe

Są tanie, ponieważ do produkcji używa się zwykłego betonu i cienkiej siatki zbrojeniowej. Zwykle maluje się je farbą emulsyjną lub akrylową, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Montaż jest prosty, ale elementy są ciężkie, co utrudnia prace.

Ogrodzenia - żywopłoty

Zielona bariera z gęsto sadzonych krzewów jest trudna do przekroczenia, doskonale tłumi hałas i zatrzymuje zanieczyszczenia. Daje schronienie ptakom. Jest też idealnym tłem dla roślin ogrodowych. Ma jednak zasadniczą wadę: kilka razy w roku musi być przycinana.

Ogrodzenie w zgodzie z przepisami
1. Zamiar prowadzenia budowy ogrodzenia musi być zgłoszony w starostwie powiatowym. Podobnie jeśli między posesjami zamierzamy postawić ogrodzenie wyższe niż 220 cm. Zgłoszenie powinno zawierać: informację o rodzaju i sposobie prowadzenia robót, termin ich rozpoczęcia, szkic ogrodzenia i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
2. Ogrodzenie nie może przekraczać granicy posesji ani linii rozgraniczającej posesję od ulicy, ustalonej w planie miejscowym.
3. Do wysokości 180 cm nie można umieszczać w ogrodzeniu ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego ani tłuczonego szkła.
4. Bramy i furtki nie mogą się otwierać na zewnątrz działki. Minimalna szerokość furtki wynosi 90 cm, a bramy - 240 cm.
5. Jeśli wysokie, szczelne ogrodzenie będzie zacieniać ogród sąsiada lub zasłaniać mu widok z okien, może on na podstawie przepisów kodeksu cywilnego domagać się przebudowy lub rozebrania ogrodzenia.

AS