W skrócie - Powiat raciborski
PFRON dopłaci
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił procedurę realizacji nowego programu pt. „Sprawny pojazd”, w ramach którego dofinansuje zakup samochodu (bądź oprzyrządowania do niego) oraz koszt kursu na prawo jazdy kat. B. Dotację do zakupu otrzymają zatrudnione lub uczące się osoby w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kat. B. Muszą one także posiadać ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, wydane z powodu znacznej dysfunkcji narządu ruchu obejmującej co najmniej jedną kończynę dolną. Przy zakupie samochodu osobowego maksymalna kwota udzielonego dofinansowania nie przekroczy 18-krotności najniższego wynagrodzenia za pracę. Natomiast maksymalna dotacja do oprzyrządowania samochodu wyniesie 22-krotność najniższego wynagrodzenia. Wnioski w sprawie dofinansowania do zakupu auta można składać do 10 września w oddziałach PFRON właściwych ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy. Do wniosku należy dołączyć kserokopię ważnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę dotyczące dysfunkcji narządu ruchu. Wnioskujący musi również przedstawić oświadczenie o wysokości średnich miesięcznych dochodów brutto w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym (za okres 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym złożono wniosek).
Radni do pracy
28 sierpnia na pierwszej powakacyjnej sesji spotkają się radni powiatowi. Temat główny: budowa szpitala przy ul. Gamowskiej. 29 sierpnia do roboty zabierają się radni miejscy. Tematem ich obrad będą inwestycje miejskie.
Jak dzielić żywność
W ostatnich trzech latach Śląski Bank Żywności przekazał dla najuboższych mieszkańców powiatu raciborskiego 46 ton pomocy żywnościowej o wartości 1,2 mln zł. Dystrybucją zajmuje się obecnie wytypowany przez starostę społeczny koordynator. Dzięki niemu zainteresowani otrzymaniem żywności nie muszą osobiście jeździć do Rudy Śląskiej. Powiat proponuje jednak gminom podpisanie porozumienia, na mocy którego zostałaby sfinansowana organizacja wspólnego magazynu żywności. Służyłby nie tylko do przechowywania żywności otrzymanej z banku, ale i tej pochodzącej od przedsiębiorców. Byłby wyposażony w komorę chłodniczą na produkty z krótkim terminem ważności. Prowadzeniem magazynu mogłaby się zająć organizacja pozarządowa wyłoniona w drodze konkursu. Zdaniem władz powiatu, zaniechanie inicjatywy może skutkować w przyszłości koniecznością jeżdżenia po żywność do Rudy Śląskiej.
Nagrody starosty
Do 14 września w Starostwie można zgłaszać kandydatury do Nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie kultury. Nagroda przyznawana jest corocznie wyróżniającym się animatorom kultury, którzy swoimi dokonaniami przyczyniają się do nobilitacji kultury powiatu raciborskiego. Przyznawana jest na wniosek w następujących dziedzinach: twórczość literacka i publicystyczna, popularyzacja książki i czytelnictwa, upowszechnianie twórczości artystycznej - muzyki, teatru, tańca, sztuk plastycznych, ważne wydarzenie kulturalne, animowanie społecznego życia kulturalnego oraz muzealnictwa i ochrony dóbr kultury. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, stowarzyszenia lub związki twórcze i kulturalne, środowiska twórcze, urzędy gmin powiatu raciborskiego. Starosta może też przyznać nagrodę z własnej inicjatywy.