Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (801) Data wydania: 21.08.07

Mineralna z folwarku

W starym borucińskim folwarku wydobywana jest woda mineralna, która trafia na śląskie stoły.

Rozlewnia – „Wody Borucin” S.A.,działa od lutego adaptując pod swoje potrzeby większość budynków gospodarczych. Woda jest dostarczana w 19 – litrowych butlach do ok. 500 firm województwa śląskiego i opolskiego. Wydobywa się ją z głębokości 60 m, czyli poniżej głębokich warstw filtracyjnych. Badania dowodzą, że czas infiltracji wody wynosi 159 lat, z kolei dla właściwej ochrony ujęcia wystarcza okres 25 lat. Oznacza to, że wszelkie zanieczyszczenia bakteriologiczne i chemiczne zostały definitywnie zdegradowane. „Woda Borucin” zawiera mikroelementy: wapń i magnez. Jest niskosodowa. Na litr przypada tylko 10 mg sodu. Zalicza się do wód niskozmineralizowanych o zawartości minerałów w granicach 500 mg/l.W Borucinie do II wojny światowej funkcjonowało wielkie gospodarstwo rolne, którego właścicielami byli Lichnowscy. Na terenie folwarku były budynki mieszkalne, stolarnia, stajnia – w późniejszym okresie obora, kuźnia, magazyny na zboże. W czasach powojennych folwark upaństwowiono i przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne. W czasach swojej świetności folwark zapewniał pracę wielu osobom. Jedną z nich była Maria Kusy.

Maria Kusy z Borucina– najstarsza żyjąca pracownica folwarku
Już jako 14-latka, w 1926 r. pracowała w polu, m.in. przy żniwach. W czasie wojny w 1945 r. wyjechała do Niemiec, jednak tuż po w 1946 r. wróciła do Borucina. Do jej obowiązków należało wówczas wiązanie siana oraz zajmowanie się źrebakami w stajni. Pracować skończyła w 1958 r.– Różnie to kiedyś w pracy bywało. Raz było lepiej, raz gorzej – wspomina Maria Kusy. – Lichnowsky był dobrym człowiekiem. Ludzie nie mieli z nim źle – dodaje.

A.W.