Sposób na nudę
Jak co roku raciborskie placówki rozpoczęły już zapisy na poszczególne koła zaiteresowań. Oferta jest dość szeroka, więc każdy może znaleźć coś dla siebie, by móc czas wolny wykorzystać na rozwijanie własnych umiejętności. Na łamach „Nowin Raciborskich” prezentujemy propozycje MDK i RCK, by dzieci i młodzież mogły z nich skorzystać, a rodzice wiedzieli, gdzie warto zapisać swoje pociechy.
Tanecznym krokiem w nowy rok szkolny
Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza na: zajęcia kształcące głos, czyli emisję głosu, taniec towarzyski i nowoczesny, koła technik plastycznych, rękodzielnictwo artystyczne, koło wokalno-rytmiczne dla dzieci młodszych, kabaret młodzieżowy, koło recytatorskie z elementami gwary śląskiej, warsztaty dziennikarskie i edukację ekologiczną. Istnieje możliwość skorzystania ze świetlicy środowiskowej. W nowym roku szkolnym działać też będą w dalszym ciągu zespół wokalny Miraż i grupa teatralna Irrealis. Biorąc udział w zajęciach, dzieci i młodzież zwiększają swoje szanse na udział w rozmaitych konkursach na szczeblu regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym.
Chętnych nie brakuje
Zainteresowanych zajęciami nie brakuje: – Cały wrzesień ludzie przychodzą z dziećmi czy też sama młodzież się zapisuje – mówi Aleksander Frydryszek. We wrześniu terminy zajęć dopiero się klarują: – Ustalamy dokładnie wszystko. Staramy dopasować się do uczniów. W tym tygodniu i w przyszłym odbywają się zajęcia organizacyjne, ustalamy różne sprawy, np. w przypadku kursów tańca, czy będą one kontynuacją, czy tworzymy grupę początkującą – wyjaśnia Aleksander Frydryszek.
Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia taneczne: – Chyba największy bum jest na koło tańca towarzyskiego. Myślę, że jest to wpływ popularnych programów telewizyjnych, które promują taniec – wyjaśnia Aleksander i dodaje: – Poza tym zajęcia plastyczne i wokalne zawsze są oblegane. Dzieci biorące udział w zajęciach płacą miesięczną składkę w kwocie 10 zł: – Pieniądze, które zbieramy, przeznaczamy na kupno rzeczy potrzebnych w czasie zajęć, np. na farby, kredki, kolorowe papiery itp. Jest to składka dobrowolna – informuje Frydryszek. Zainteresowani zapisywać mogą się w sekretariacie placówki przy ul. Stalmacha w Raciborzu od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00–15.00 lub telefonicznie: 032 415 23 28 lub 697 992 328.
Zagraj, zaśpiewaj lub uderz w bębny z RCK
W RCK również organizowane są atrakcyjne formy spędzania czasu, które mogą umilić nie tylko jesienne popołudnia. W tym roku szkolnym raciborska placówka proponuje m.in. zajęcia plastyczne dla dzieci od lat 3, malarskie dla bardziej zaawansowanej młodzieży, które prowadzi artysta plastyk Michał Justycki, a także rzeźbę, która odbywającą się, we wtorki i środy dla wszystkich, którzy ukończyli 6 lat. Rusza również Dziecięcy Teatr Tańca „TeWaS”. Zapisywać mogą się dzieci od 6 do 13 lat, które chciałyby uczyć się tańca współczesnego z elementami baletu (pierwsze spotkanie odbędzie się 12 września o godz. 16.00 w DK „Strzecha”). Natomiast młodzież od 15 lat, którą również interesuje taniec współczesny, dołączyć może do Teatru Tańca „TeWaS” – grupa starsza (pierwsze spotkanie 27 września o godz. 19.00 w DK „Strzecha”). Zajęcia poprowadzi Anna Rączka, opiekująca się Zespołem Pieśni i Tańca „Strzecha”, do którego nabór rozpoczyna się 17 września, a kończy 19 października. Zapisywać mogą się wszyscy, którzy ukończyli 5 rok życia.
Teatr otwary na młodych aktorów
Organizowane są także zajęcia wokalne od lat 10 i w dalszym ciągu istnieć będzie Tetraedr: – Można dopisywać się do naszego teatralnego zespołu, ale żeby się do niego dostać, trzeba przejść ocenę instruktora, który zadecyduje, czy nadajemy się do gry aktorskiej – wyjaśnia Barbara Ploch, specjalista ds. organizacji RCK. Atrakcyjną formą spędzenia wolnego czasu, która dodatkowo pozwoli na rozładowanie swoich emocji, są warsztaty bębniarskie. – Nie sposób stwierdzić, które zajęcia cieszą się największą popularnością. Są dzieci, które lubią śpiewać, a inne wolą tańczyć – mówi Barbara Ploch.
Podobnie jak w MDK i tutaj wrzesień jest czasem, gdy układane są plany zajęć: – Wrzesień to czas ustaleń, zapisów i tworzenia grup. Zajęcia ruszą pełną parą od października – informuje Barbara Ploch. Opłaty za poszczególne zajęcia nie przekraczają 35 zł miesięcznie.
(JaGA)