Sprzątać i chronić przyrodę
Raciborska młodzież przyłączyła się, jak co roku, do międzynarodowej akcji mającej na celu dbanie o środowisko, w którym żyjemy. 14 i 15 września na ulicach naszego miasta zaroiło się od sprzątających. Większość raciborskich szkół przyłączyła się do akcji 15 września, jednak znalazły się i takie, które sprzątały już 14. Do tych placówek należy m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych, z którego jedynie trzy wyróżnione klasy mogły wziąć udział w „Sprzątaniu świata” w ramach zajęć lekcyjnych. – Moja klasa jest jedną z wybranych, terenem naszego sprzątania jest centrum miasta, co roku bierzemy udział w akcji, chcemy poprawić rzeczywistość, w której żyjemy – mówi Jolanta Hyjek, wychowawczyni IA z ZSE.
Uczniowie nie ograniczali swojej pracy porządkowej jedynie do terenów mieszczących się blisko szkół, w których uczą się. Worki szybko napełniały się różnorodnymi śmieciami, dzięki zaangażowaniu uczestniów akcji.
– Dzieci chętnie biorą udział w akcji, co roku uczestniczymy w niej, dlatego „Sprzątanie świata” jest dla nich czymś oczywistym – wyjaśnia Joanna Piskalla, wicedyrektor SP 4 w Raciborzu. – Zawsze przed przystąpieniem do sprzątania organizowany jest apel wychowawczy, na którym wyjaśnia się uczniom cel akcji – mówi dyrektor SP 13, Bogusława Małek, a wicedyrektor SP 4 dodaje: – Apel, który w naszej szkole przygotowuje nauczycielka przyrody, Janina Militowska, poświęcony jest nie tylko tematyce ekologicznej, ale mówimy podczas niego również o zasadach bezpiecznego sprzątania, by dzieci nie zrobiły sobie krzywdy.
Tereny, które należy wysprzątać przydzielane są poszczególnym szkołom przez Wydział Ochrony Środowiska, który również zaopatruje placówki w potrzebny sprzęt: – Dostaliśmy worki i rękawiczki, poza tym w przypadku prac porządkowych na boisku szkolnym, które bardziej polegają na wyrywaniu trawki na brzegach boiska, wykorzystujemy sprzęt szkolny – opowiada Joanna Piskalla, a Bogusława Małek dodaje: – Dzieci często przynoszą rękawiczki z domu, więc nie ma problemu ze sprzętem.
Szkoły wykorzystują akcję, jako jeden z elementów edukacji ekologicznej swoich podopiecznych. – Przed akcją prowadzimy już zajęcia dotyczące ochrony środowiska, a podsumowaniem tego całego cyklu będzie przedstawienie, które odbędzie się już po akcji „Sprzątanie świata”, poruszające tematykę ekologiczną i wystawione przez aktorów z Krakowa – informuje dyrektor SP 13.
„Sprzątanie świata” nie jest jednorazową akcją, lecz sposobem na wyrobienie zachowań i postaw, które powinny stać się stylem naszego życia. W ten sposób dzieci i młodzież uczą się na co dzień pamiętać, by nie zaśmiecać środowiska, w którym przyszło nam żyć. Niesie ona ze sobą jeszcze wiele innych korzyści, takich jak: integracja, lepsze wzajemne poznanie się czy też nauczenie się tego, by nie być obojętnym na drugiego człowieka i pomagać ludziom słabszym.
Międzynarodowa kampania Clean Up the World każdego roku angażuje do sprzątania świata ponad 40 milionów wolontariuszy z ponad 100 krajów. Zainicjowana została w 1989 roku przez Iana Kiernana, australijskiego przedsiębiorcę i żeglarza-pasjonatę. Pływając po oceanach świata, zobaczył on, że śmieci nie znają granic i nawet w najbardziej dziewiczych zatokach spotkać można odpady. Do Polski idea „Sprzątania świata” przywędrowała w roku 1994 za sprawą mieszkającej wówczas w Australii Miry Stanisławowskiej-Meysztowicz. Corocznie w polskiej akcji bierze udział 1,5-2 milionów osób.
JaGA