Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (806) Data wydania: 25.09.07

Eichendorffowie na językach

Rok Eichendorffa obchodzono w gminie Krzyżanowice poprzez seminarium naukowe „Eichendorffowie – możny ród pogranicza” i warsztaty płaskorzeźby.

Na zorganizowany 12 września w Centrum Kultury w Tworkowie wykład poświęcony rodzinie Eichendorffów przyszło wielu sympatyków osoby największego niemieckojęzycznego poety śląskiego Josepha von Eichendorffa.

– Dobrze, że młody poeta nie poddał się presji rodzi-ny. Idąc za głosem serca, nie dbał o dobra materialne, dzięki czemu pozostawił po sobie wielki dorobek – mówił Grzegorz Wawoczny, redaktor naczelny “Nowin Raciborskich”, prowadzący prelekcję.

Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o tym, że zamek w Tworkowie nie był, niestety, przez rodzinę miejscem szczególnie lubianym. Rzadko przebywali w, jak nazywali tworkowską rezydencję, „sowim gnieździe”. Zarzuty, pod adresem ojca poety Adolfa, który swą nieudolnością w dziedzinie handlu doprowadził do bankructwa i upadłości majątku, odpierał w otwartej dyskusji ks. Henryk Rzega, proboszcz z Łubowic. – Nie można całego niepowodzenia przypisać Adolfowi. Zubożenie rodziny spowodowane było nie tylko złym gospodarowaniem ojca, a złożyło się na to wiele czynników. Ojciec chciał zdobyć pieniądze na studia  synów –  mówił proboszcz Łubowic. 

Prelekcję uatrakcyjniała multimedialna prezentacja starych fotografii i dokumentów związanych ze sławną rodziną. Seminarium oficjalnie zakończył realizowany przez GZOKSiT projekt „Eichendorffowie – możny ród pogranicza”. W jego ramach 2–4 lipca odbyły się zajęcia płaskorzeźby połączone z konkursem na najciekawszą pracę. Wzięło w nich udział trzydzieścioro dzieci. Dzieła uczestników i instruktorów można było podziwiać 12 września. Wszystkie prace związane z życiem i twórczością Josepha von Eichendorffa i jego rodem zostały wykonane pod okiem Marii Kostrzewy (masa solna), Bernarda Adamczyka (płaskorzeźba i odlewy gipsowe) oraz
Jerzego Latton (rzeźba w glinie) Przedstawiały ruiny zamku i kościół w Tworkowie, zamek w Szylerzowicach, młyn w Brzeźnicy, ruiny zamków w Sławikowie i Łubowicach.

– Gdy radni powiatu raciborskiego podjęli uchwałę, aby rok 2007 poświęcony był naszemu wielkiemu poecie, wiedziałem, że musimy uczcić go również w gminie Krzyżanowice,  z którą to ród Eichendorffów był szczególnie związany. Ważnym jest by młode pokolenie naszego powiatu wzrastało w świadomości, że mamy tak wybitnych przodków jak Eichendorffowie – powiedział Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT-u.

Seminarium zaszczycili Ludwig Neudorfer, konsul Wicekonsulatu Republiki Federalnej Niemiec z Opola, Adam Hajduk, starosta powiatu raciborskiego, Leonard Fulneczek, wójt Gminy Krzyżanowice oraz przedstawiciele władz DFK. Za zaangażowanie w pracę każdy z uczestników otrzymał upominek. Zwycięzcy: Oliwia Lipiec, Klaudia Nadstawa, Daniela Igła, Julia Obruśnik, Sonia Fraenzel, Natalia Szweda, otrzymali programy komputerowe. Wyróżnieni Karol Świerczek, Dorota Gembska i Patrycja Sabalczyk otrzymali książki. Nagrodę specjalną dostał Mateusz Siegmund.

Relację z seminarium będzie można obejrzeć w TVP 3 we wtorek 25 września o 8.45.

B.S