Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (807) Data wydania: 02.10.07

Szybka ścieżka

Nowa ustawa o hipermarketach pokrzyżowała szyki miasta i powiatu. Są chętni na kupno działek w centrum Raciborza, ale pojawiły się przeszkody w budowie sklepów.

Zgodnie z obowiązującą od niedawna ustawą o tworzeniu i działaniu sklepów wielkopowierzchniowych, każda taka placówka mająca ponad 400 m kw. musi mieć zgodę wójta gminy lub burmistrza bądź prezydenta miasta. Przepis dotyczy sklepów już działających, jak również mających dopiero powstać. – Gdyby chodziło tylko o zgodę to nie byłoby problemu, bo zdajemy sobie sprawę, że Racibórz trzeba otworzyć na handel. Problem w tym, że ustawodawca postawił szereg warunków, z których najważniejsze to zgodność ze studium i planem przestrzennym. To fundamentalne dla gmin dokumenty. Określają, co i gdzie można budować - mówi prezydent M. Lenk.

Dwie działki pod obiekty handlowe chce sprzedać powiat i miasto. Starostwo stary szpital (przetarg rozstrzygnie się 4 października) a magistrat pl. Długosza. – W ostatnich tygodniach inwestorzy z całej Polski aż przebierają nogami, by kupić pl. Długosza. Trudno sobie wyobrazić lepsze w Raciborzu miejsce pod galerię. Firmy myślą o parkingu podziemnym, sklepach na 1 i 2 kondygnacji oraz ekskluzywnych mieszkaniach na wyższych – mówi Mirosław Lenk. Kłopot w tym, że bez zmian w planie i studium realizacja tych inwestycji jest niemożliwa.

Na ostatniej sesji radni uznali, że nie będą czynić przeszkód inwestorom i zrobią wszystko, by umożliwić szybką zabudowę ścisłego centrum. Do tego potrzebna jest jednak zmiana przepisów. Plan przestrzenny dla śródmieścia umożliwiał do niedawna swobodne wznoszenie sklepów o powierzchni do 2000 m kw. na jednej kondygnacji. Teraz na taki obiekt musi się zgodzić prezydent, ale poza planem inwestycję tej skali musi też dopuszczać studium. A to w przypadku pl. Długosza zakłada sklep o powierzchni do 999 m kw. i to tylko na małym obszarze 32 arów. – To zdecydowanie za mało. Musimy więc zmienić szybko i studium i plan – dodaje prezydent. Na sesji radni wyrazili na to zgodę. Przyjęto odpowiednią uchwałę i, jak dodał przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar, podobną ścieżkę zastosuje gmina w każdym przypadku, kiedy zgłoszą się inwestorzy, czy to wielkie sieci handlowe czy też zakłady przemysłowe.

Podobny problem ma Starostwo. Plan dopuszcza tu budowę sklepu, ale w studium zapisano usługi zdrowotne. Na zmianę tych zapisów zgodzili się radni miejscy, czyniąc tym samym ukłon w stronę powiatu szukającego pieniędzy na restrukturyzację zadłużenia szpitala. – Mamy duże potrzeby. Chcemy zredukować zobowiązania lecznicy i przeprowadzić szereg inwestycji. Minimum 8,5 mln zł, jakie planujemy otrzymać za obiekty przy ul. Bema, to dla nas sprawa życia i śmierci – dodaje starosta Adam Hajduk. Ma nadzieję, że skoro inwestorzy będą widzieć, że zmiana studium i planu zmierza w korzystnym dla nich kierunku, to być może już w październiku zdecydują się kupić od powiatu teren przy Parku Roth. – Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, by ułatwić inwestycję. Mamy zgodę konserwatora na wyburzenie części obiektu. Reszta, najstarsza historyczna część od ul. Bema, musi być wkomponowana w nowy obiekt – kończy A. Hajduk.

Grzegorz Wawoczny