Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (807) Data wydania: 02.10.07

Będzie z tego plama

Nic tak dawno nie rozgrzało raciborskich radnych. Na ostatniej sesji debatowali nad odpłatnością za siusianie handlujących na targu.

Nic nie zapowiadało, że sprawa regulaminu targowiska wzbudzi tyle emocji. Rozpoczęło się od wystąpienia Romana Wałacha. Radny, powołując się na konsultacje projektu regulaminu z najbardziej zainteresowanymi, czyli handlującymi na targu, oświadczył, iż środowisko to ma jeden postulat: chcą siusiać za darmo w toaletach, jakie zbudowano przy hali targowej i mieć to zagwarantowane prawem. Powód? Ponoszą już tak wiele opłat z tytułu zajmowania powierzchni handlowej, że przynajmniej WC powinno być gratis.

Jak się okazuje, już dziś, choć na zasadzie umowy dżentelmeńskiej, handlowcy mogą korzystać darmowo z toalet. Wpisanie tego do regulaminu tworzy jednak całkiem inną sytuację. – To będzie nas rocznie kosztowało
30 tys. zł – odparł prezydent Mirosław Lenk. Na tyle oszacował bowiem formalne straty, jakie z powodu darowanego siusiana poniesie Przedsiębiorstwo Komunalne, które zarządza targowiskiem. Jeśli bowiem, jak uzasadniał ojciec miasta, handlowcy będą z opłat zwolnieni, to PK musi to uwzględnić w kosztach utrzymania szaletów. Efekt? Zapłaci gmina. 

Ale emocje nie gasły. Zwolennikiem gwarantowanego przepisami darmowego załatwiania potrzeb fizjologicznych był Tomasz Kusy z PiS-u, który uznał, że handlujący są już i tak mocno obciążani przez miasto. Oburzyło to radnego Henryka Mainusza, który powołując się na własne obserwacje funkcjonowania hal targowych uznał, że handlowcy winni nie tylko płacić za ulgę dla własnego pęcherza, ale i komfort fizjologiczny ich klientów. Jak dodał radny Mainusz, proporcjonalnie do powierzchni handlowej.

Prezydent nie krył, że dyskusją jest mocno zażenowany i to z obawy, że „ktoś był kiedyś od gołębi, a ja od toalet”. Opłaty za siusianie uznał osobiście za nic zdrożnego, bo przecież już w czasach rzymskich uznawano, że pieniądz nie śmierdzi i nakładano podatek na szalety. Kiedy już zarysował się kompromis w kwestii formalnego zwolnienia handlujących z opłat, prezydent podniósł inną kwestię. Otóż, skoro gmina zwalnia ze świadczeń pewną grupę, to de facto czyni na jej rzecz darowiznę. W tym przypadku prezentem jest siusianie. Niestety, prawo zabrania gminie czynienia darowizn, co może mieć poważne konsekwencje prawne w toku nadzoru wojewody. Przedstawiciel rządu w terenie jest bowiem odpowiedzialny za kontrolę legalności poczynań samorządów i jeśli – jak mówił prezydent – prawnicy z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wypatrzą gratisowe WC, to mogą uchwałę zakwestionować.

Ostatecznie przegłosowano darmową toaletę dla handlujących. – Mokry temat, będzie plama – skomentował krótko przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar.

(waw)