Kuchnia na nową miarę
Żadne z domowych pomieszczeń nie zmieniło w ostatnich latach tak swojego oblicza jak kuchnia. Z zamkniętego, czasami wstydliwie skrywanego miejsca, stała się prawdziwym oczkiem w głowie wśród osób urządzających swoje domy i mieszkania. Najwięcej w nią inwestujemy. Kuchnia przestała też być domeną Pani domu – do gotowania wciąga się cała rodzina, a nierzadko też goście. Przypisujemy jej także nowe zadania: tu wykonujemy różne domowe prace, dzieci odrabiają lekcję, przesiadujemy w gronie rodziny i przyjaciół. To wszystko nie może się jednak dziać w kilkumetrowym pomieszczeniu, aby kuchnia rzeczywiście sprostała nowej roli musi mieć odpowiednią wielkość.
Zamknięta – koniecznie duża
Kuchnia oddzielona od innych pomieszczeń nie może być mała. Poza podstawowym sprzętem i wygodnymi stanowiskami pracy musi być w niej miejsce na kącik jadalny – program minimum to niewielki stolik śniadaniowy, przy którym wygodnie zasiądą wszyscy członkowie rodziny. Rozwiązanie optymalne to duży, rodzinny stół dostępny przynajmniej z trzech stron, jeśli dostawimy go jednym bokiem do ściany, lub wolno stojący – ale wtedy trzeba pamiętać o miejscu na wygodne odsunięcie krzeseł.
Otwarta – też niemała
Z otwartą kuchnią oswoiliśmy się już na dobre. Połączenie jej z pokojem dziennym ma wiele zalet: oba pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, jest w nich więcej światła, dają lepsze możliwości aranżacyjne. Jednak wybierając projekt domu lub mieszkania z otwartą kuchnią trzeba uważać: zwiedzeni iluzją większej przestrzeni, jaką daje połączenie obu pomieszczeń, godzimy się na mały aneks, nie zdając sobie sprawy, że kuchnia, nawet jeśli jest otwarta, tylko wtedy jest funkcjonalna, jeśli ma odpowiednią wielkość. Żeby pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty i szafki, po prostu potrzeba miejsca. Nie zawsze też zdajemy sobie sprawę, że otwarcie kuchni pociąga za sobą pewne konsekwencje. Likwidacja jednej ze ścian, choćby częściowa wiąże się z koniecznością pozostawienia w jej miejscu przestrzeni komunikacyjnej, a to oznacza utratę miejsca na kuchenne wyposażenie. Musi być więc go wystarczająco dużo przy pozostałych ścianach. Poza tym mimo sąsiedztwa salonu i bliskości jadalni nawet w kuchni otwartej warto mieć choćby niewielkie miejsce do jedzenia drobnych posiłków.
Więcej miejsca – nowe możliwości
Duża kuchnia stwarza nowe możliwości w wyborze sprzętów i aranżacji. Oprócz płyty kuchennej niezbędne są kuchenka mikrofalowa, piekarnik, czasami elektryczny grill a one zajmują miejsce. Duże kuchnie pozwalają też na oderwanie stanowisk pracy od ścian i umieszczenie ich pośrodku kuchni. Do urządzeń na wyspie lub półwyspie można podejść z kilku stron, dlatego można tam umieścić kuchenkę i zlewozmywak bezpośrednio obok siebie.
Jeśli zakupy robimy rzadziej, kupujemy dużo produktów o przedłużonej trwałości, a zamiast pojedynczych siatek wracamy z zakupów ze zgrzewkami, konieczne jest wsparcie lodówki o dodatkowe miejsca do przechowywania produktów: kuchenną szafę, lub spiżarnię. W dużej kuchni łatwiej będzie znaleźć miejsce na dodatkowy kredens czy wydzielić osobny schowek na produkty lub spiżarnię.
Duża i koniecznie jasna
Duża kuchnia to też szansa na lepsze powiązanie jej z otoczeniem. Jeśli ma więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, dobrze aby okno znalazło się w każdej ze ścian. Przyjemniej jest pracować czy jadać posiłki patrząc na ogród, a nie choćby najpiękniej wykończoną ścianę. Atrakcyjnym rozwiązaniem jest też umieszczenie w kuchni okna balkonowego, z bezpośrednim wyjściem na taras.
HJ