Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (812) Data wydania: 06.11.07

Który chodnik ważniejszy?

W Kolonii Renerowskiej będzie chodnik, ale w Jankowicach już nie.

Determinacja ludzi czyni cuda. Jeżeli nikt za tym nie chodzi, nic nie robią. Ale my nie odpuścimy. Ten chodnik musi tu powstać – zapowiada Jarosław Kubik.

Mieszkaniec Kolonii Renerowskiej pojawił się na wrześniowej sesji. Zapytał, na jakim etapie są starania o chodnik w tym przysiółku. Zasugerował, aby sprowadzić na miejsce prasę i telewizję. – Usłyszałem od pani burmistrz, że do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach wysłano w tej sprawie wiele pism. Poprosiłem o wgląd w te dokumenty. Okazało się, że ostatnie pismo wysłano jeszcze za kadencji poprzedniego burmistrza, kilka lat temu – opowiada Jarosław Kubik. Pozbierał podpisy mieszkańców Kolonii pod prośbą o budowę chodnika, skierowaną do burmistrz i Rady Miejskiej. Do pisma dołączył zdjęcia z wypadków, które miały tam miejsce. – Od pewnego czasu ta droga staje się coraz bardziej niebezpieczna. Wzmaga się ruch tranzytowy, zagrożenie wzrasta. Ostatnio zdarzył się tam śmiertelny wypadek. Kobietę jadącą na rowerze potrącił samochód. To była moja sąsiadka. Uświadomiłem sobie, że to mogłem być ja, moja żona, moje dziecko. To mnie zmobilizowało do działania – mówi mieszkaniec Rud.

Po wrześniowej sesji Urząd Miejski wysłał pismo ponaglające do Urzędu Marszałkowskiego z zapytaniem w sprawie chodnika. Podczas sesji w październiku Rada Miejska podjęła uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla województwa śląskiego na opracowanie dokumentacji technicznej na budowę chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 919 w Rudach. – Będę pilotował tę sprawę. Zamierzam chodzić na sesje i na bieżąco kontrolować sytuację. Za wszystkim trzeba chodzić, starać się. Nie odpuszczę – zapowiada Jarosław Kubik.

Decyzja Rady Miejskiej o przeznaczeniu 50 tys. zł na dokumentację chodnika w Rudach oburzyła Henryka Machnika, sołtysa Jankowic. – W czym mieszkańcy Jankowic są gorsi od tych z Kolonii Renerowskiej, skoro im wystarcza kilkadziesiąt dni na załatwienie sprawy, podczas gdy my walczymy o to od lat 90.? – pytał podczas sesji. Po czym przypomniał, jak to jeden z mieszkańców musiał skakać przez barierę energochłonną, uciekając przed tirem. Przewodniczący Manfred Wrona nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie. – Czy to znaczy, że teraz wszędzie mamy budować chodniki, żeby było sprawiedliwie? – żachnął się przewodniczący. Zapewnił jednak, że wolą Rady jest umieścić tę pozycję w przyszłorocznym budżecie.

(e.Ż)