Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (816) Data wydania: 04.12.07

Myśliwy musi się wykazać

Koło łowieckie Ostoja skończyło 60 lat i ma się dobrze.

Dobry myśliwy jest koleżeński, uczciwy, a przede wszystkim kocha przyrodę. Kiedy do  ręki dostaje broń, musi być też spokojny i opanowany. Na brawurę nie ma tu miejsca. 

Obecnie koło zrzesza 52 osoby. Grono to jednak stale się poszerza. Prezesem jest Zbigniew Ciemieniewski, a łowczym Bernard Franik. Funkcję skarbnika pełni Józef Kicia, a sekretarzem jest Andrzej Otrębski. – Nasz łowczy to bardzo wymagający człowiek. Dyscyplina w wojsku to jest nic w porównaniu z tym, co u nas – mówią żartobliwie myśliwi. Przyznają też, że aby dostać się do koła, trzeba było się mocno starać. Kandydat na myśliwego przechodzi roczny okres próbny, podczas którego jest pilnie obserwowany i musi się wykazać. A robić jest co. Koło „Ostoja” posiada 14 km pasów, tzw. nęcisk, które raz w tygodniu obsiewane są kukurydzą oraz rekultywowane i 30 ha pasów zielonych, koszonych i nawożonych. Poza tym stale rozbudowywane są paśniki. Przyszły myśliwy musi wykonać pięć drabin wolno stojących, remontować paśniki, dokarmiać zwierzynę. – W tym pierwszym roku przepracowałem w lesie ok. 300 godzin, a ustrzeliłem zaledwie 3 sztuki zwierzyny – wspomina Adrian Jaschkowitz.

Jakie cechy powinien mieć dobry myśliwy? – Koleżeński, uczciwy, a przede wszystkim musi kochać przyrodę i dbać o nią, żeby łowiectwo się rozwijało – mówi z przekonaniem Bernard Franik. – W łowiectwie nie ma miejsca na brawurę. Człowiek musi być spokojny, opanowany, bo w końcu dostaje do ręki broń – dodają inni myśliwi. Koło łowieckie Ostoja skupia członków m.in. z Krakowa, Katowic, Zabrza, Rudy Śl., Żor a także Raciborza i Rud. Koło posiada własny skup zwierzyny. – To, co upolujemy jest przetwarzane i idzie na sprzedaż, na Zachód i rynek krajowy. Wszystko dzieje się pod ścisłym nadzorem weterynaryjnym – podkreśla łowczy. Myśliwi w okresie zimowym wykorzystują 100 ton karmy w postaci buraków cukrowych i 4-5 ton siana. Koło się rozwija. Jeszcze 7 lat temu mogło wystrzelać do 20 dzików na sezon. Teraz limit ten został podwyższony do 100. Odstrzałowi podlegają dziki do 50 kg i powyżej 100 kg. Za złamanie tego przepisu grozi karą równowartości tony kukurydzy.

Jubileusz, który świętowano 24 listopada w restauracji „Pod Kasztanami” w Rudach, był spotkaniem pokoleń.  – W naszym kole młodzi uczą się od niemrodów, czyli tych doświadczonych myśliwych, poszanowania lasu i zwierzyny – mówi z przekonaniem Adrian Jaschkowitz.

(e.Ż)