Pracujesz w holandii? Przeczytaj!
Kto może się ubiegać i jak otrzymać zasiłek rodzinny z Holandii ?
Każdy, kto pracuje w Holandii i płaci tam podatki, ma prawo do zasiłku rodzinnego z Niderlandów na dzieci w wieku 0-18 lat. Osoba taka nie musi być zameldowana na terenie Holandii.
Ile wynosi taki zasiłek?
Trzeba zaznaczyć, że jest on dużo wyższy niż polskie świadczenia rodzinne. O wysokości decyduje ilość dzieci w rodzinie i ich wiek. Dla przykładu: rodzina , która ma dwoje dzieci w wieku pomiędzy 12–17 lat, otrzyma z Holandii zasiłek rodzinny ok. 610 euro na kwartał.
Jak długo oczekuje się na przyznanie zasiłku rodzinnego z Holandii?
Holenderski urząd (SVB) odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku wydaje decyzję przyznającą świadczenie rodzinne do trzech miesięcy. Zdarza się, że okres oczekiwania jest dłuższy i trwa nawet do pół roku. Holandia sprawdza dokładnie, czy dziecko, które ukończyło szkołę podstawową, nadal się uczy. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie o kontynuowaniu nauki przez dziecko np. z gimnazjum.
Jakie jeszcze pieniądze przysługują osobom pracującym w Holandii?
Zwrot zapłaconego tam podatku. Warto w tym miejscu podkreślić, że zwrot podatku może się zwiększyć nawet o kilkaset euro, jeżeli do rozliczenia rocznego podamy wszystkie istotne informacje.
Na co więc trzeba zwrócić uwagę, składając dokumenty do rozliczenia rocznego i co decyduje o większym zwrocie podatku z holenderskiego fiskusa?
Podstawa to skrupulatne przygotowanie się do takiego rozliczenia. Jeżeli ktoś pracował w kilku firmach w danym roku, do rozliczenia musi przedłożyć bezwzględnie wszystkie jarografy. Większy zwrot podatku przysługuje tym osobom, które wychowują niepełnoletnie dzieci, dzieci niepełnosprawne lub są rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Wyższy zwrot podatku otrzymają osoby, które korzystają z ulgi podatkowej zwanej potocznie „rozłąkowym”.
Ile wynosi i komu przysługuje te „rozłąkowe”?
Jeżeli ktoś pracował w Holandii a jego partner pracujący w Polsce nie zarobił więcej niż ok. 25 tys. złotych, ma prawo wnioskować o dodatkowe nawet 2043 euro! W tym celu do rozliczenia trzeba podać sofii numer partnera (odpowiednik NIP). Jeżeli partner go nie posiada, można wnioskować o jego nadanie (bez konieczności wyjazdu do Holandii).
Do kiedy można złożyć deklarację podatkową w holenderskim Urzędzie Skarbowym, aby rozliczyć uzyskane tam dochody?
Powinno się to zrobić do 31.03 po minionym roku. Jeżeli holenderski fiskus nie przysłał zaproszenia do rozliczenia (wezwania), mamy na to czas nawet do 3 lat. Warto też wspomnieć, że do 5 lat wstecz można złożyć ew. korektę rozliczenia. Dotyczy to szczególnie tych osób, które zarobiły w Holandii 10.000 euro lub więcej i otrzymały bardzo mały zwrot lub musiały jeszcze dopłacić. Jeżeli takie osoby mają dzieci lub partnera, mogą skorzystać z wielu przysługującym im ulg podatkowych, o których nie zostali poinformowani, składając dokumenty do rocznego rozliczenia dochodów z Holandii.
Jak długo trzeba oczekiwać na pieniądze ze zwrotu podatku z Holandii?
Holandia ma 3 lata czasu na dokonanie zwrotu nadpłaconego podatku. W praktyce wygląda to bardziej optymistycznie. Jeżeli rozliczenie zostało poprawnie wypełnione i złożone w Urzędzie Skarbowym w Holandii okres oczekiwania na pieniądze z holenderskiego fiskusa to czas do ok. 12 tygodni. Jeżeli ktoś czeka na zwrot podatku z Holandii dłużej niż 6 miesięcy, tzn. że z jego rozliczeniem jest coś nie tak! Ostatnio odnotowaliśmy duży problem z numerami kont. Stało się tak dlatego, że ludzie często nieświadomie upoważnili do odbioru należnego im zwrotu podatku osoby trzecie (znajomych lub osoby, które rozliczały ich na „domkach” lub firmy).
Czy osoby pracujące na terenie Holandii muszą się również rozliczać przed polskim Urzędem Skarbowym?
Tak, w tym celu należy złożyć PIT 36 do końca kwietnia. Pragnę w tym miejscu podkreślić, iż w Holandii jest dużo wyższy podatek niż w Polsce. Przy prawidłowym wypełnieniu rocznej deklaracji do polskiego fiskusa nie powinno być żadnej dopłaty. Jednym słowem składamy PIT 36 i nie musimy nic płacić z tytułu pracy w Holandii. Osoby, które nie muszą się rozliczać przed polskim fiskusem to jedynie takie, które uzyskały certyfikat rezydenta w Holandii.
Co jeszcze powinny wiedzieć osoby pracujące w Holandii?
Jeżeli ktoś nie zamierza już pracować w Holandii w nowym roku, powinien poinformować krótkim pismem o tym fakcie holenderski Urząd Skarbowy (Belastingdienst). Po zakończeniu pracy u danego pracodawcy w Holandii powinniśmy zażądać świadectwa pracy lub zaświadczenia informującego, w jakim okresie byliśmy zatrudnieni. Z doświadczenia wiem, że nie należy rozliczać się w Holandii na tzw. „domkach”. Po takim rozliczeniu często nie ma śladu w Holenderskim Urzędzie Skarbowym, nie macie Państwo żadnego pokwitowania od takiego „domokrążcy”, że Was rozliczał. Często nie możecie nawiązać kontaktu z osobą, która Was rzekomo rozliczyła. Telefony widniejące na wizytówce milczą! Takie rozliczenia są robione w pośpiechu, bez ubiegania się o korzystne dla Państwa dodatki. Pozornie szybko i tanio, a to dopiero może być początek Waszych problemów.
Jakie usługi świadczy pani Kancelaria?
Rozliczenia podatku z Holandii i Niemiec z pełną informacją o ulgach, z jakich nasz klient może skorzystać. U nas można złożyć wniosek o sofii numer. Polskie PIT-y 36. Pomagamy klientom w uzyskaniu prawa do zasiłku rodzinnego z Holandii i Niemiec. Prowadzimy doradztwo prawne (adwokat) zarówno w kraju, i za granicą. Ubiegamy się o odszkodowania. Mamy w ofercie prywatną opiekę medyczną, lata składkowe do przyszłej emerytury, zasiłki dla bezrobotnych z Holandii i Niemiec. Jeżeli ktoś zbyt długo oczekuje na zwrot podatku np. z Holandii, u nas może dowiedzieć się, co jest przyczyną takiej sytuacji.