W skrócie - Powiat raciborski
Pantofelek 2007
Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego zaprasza do udziału w III edycji konkursu „Pantofelek 2007”. Jego celem jest odkrywanie wielkich ludzi w małym świecie. Organizatorki poszukują lokalnych autorytetów, które swoją postawą czynią świat lepszym. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać pełnoletnie osoby na formularzach dostępnych na stronach: powiatraciborski.pl; mdk-raciborz.pl lub w biurze obsługi klienta starostwa. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 stycznia na adres: Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego, 47-400 Racibórz, ul. Klasztorna 6 z dopiskiem „Pantofelek 2007”. Szczegółowe informacje pod nr tel.: 032 415 68 84, w godz. 20.00 - 22.00. Spośród kandydatur wyłonione zostanie do końca lutego 5 nominowanych. Ogłoszenie laureata i wręczenie nagrody nastąpi w marcu.
Zmiany u młodych
Zmienił się skład Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Racibórz. Przewodniczącym został Michał Woś (I LO), I wiceprzewodniczącym - Agnieszka Klimaszka (I LO), II wiceprzewodniczacym - Beata Wanat (II LO), a sekretarzem - Krzysztof Krzemiński z G 2.
Dyżury radnych
Harmonogram dyżurów radnych miejskich, które odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach od 15.00 do 16.00 w Biurze Rady Miasta przy ulicy Batorego 6: 21 stycznia – Elżbieta Biskup, 28 stycznia – Katarzyna Dutkiewicz,
4 lutego – Marian Gawliczek, 11 lutego – Ludwik Gorczyca, 18 lutego – Artur Jarosz,
25 lutego – Piotr Klima,
3 marca – Krystyna Klimaszewska, 10 marca – Tomasz Kusy, 17 marca – Małgorzata Lenart i 31 marca – Henryk Mainusz.
Wstęga przecięta
11 stycznia prezydent uroczyście przeciął wstęgę do odnowionego gmachu biblioteki przy ul. Kasprowicza. Szerzej o remoncie i planach MiPBP w następnym numerze.
Nasi w ogonie
Nadal 8 proc. mieszkańców województwa śląskiego nie wymieniło dowodów osobistych – informuje biuro prasowe wojewody. Podraciborskie Rudnik oraz Nędza znalazły się wśród kilku gmin, w których jest jeszcze najwięcej dokumentów do wymiany; w Nędzy 16, a w Rudniku aż 18 proc. Wynika to zapewne z faktu, że wielu mieszkańców przebywa stale poza granicą. Wnioski o wydanie dowodu osobistego są przyjmowane nadal na dotychczasowych zasadach. Przypomnijmy, że od 1 stycznia stare dowody nie uprawniają do przekraczania granic w obrębie państw Unii Europejskiej oraz państw, które uznały ten dokument za wystarczający do przekraczania granic. Każdy, kto zaniedba obowiązku wymiany dowodu osobistego, nie będzie mógł załatwić szeregu spraw, m.in.: wyrobić paszportu, załatwić niektórych formalności w urzędach administracji publicznej, składać oświadczeń woli przed notariuszem, odebrać pocztowych przesyłek poleconych, zawrzeć umów cywilno-prawnych. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym kwartale 2008 roku nie będzie prowadzona polityka bezwzględnego karania osób, które nie złożyły wniosków o wymianę dowodu. Natomiast nie można wykluczyć, że wobec osób uchylających się od ustawowego obowiązku posiadania ważnego dowodu, po 1 kwietnia zastosowane zostaną sankcje karne. Osoby przebywające stale za granicą wniosek o wymianę dowodu osobistego mogą złożyć w dowolnym terminie po przyjeździe do kraju. Placówki dyplomatyczne nie są upoważnione do pośrednictwa w sprawach wymiany lub wydawania dowodów osobistych.