Gala przedsiębiorców
O idei gali organizatorzy mówią krótko: - To takie dożynki przedsiębiorców. W naszej gminie jest wiele osób, które pracują poza rolnictwem. Za ich działalność, za organizowane przez nich nowe miejsca pracy należy im się to święto – mówi Henryk Joachim Marcinek, przewodniczący Rady Gminy. – Wskaźnik rozwoju waszych firm, gospodarstw jest wyznacznikiem rozwoju gospodarki, a w waszym przypadku naszej gminy. Im lepiej wy się rozwijacie, tym lepiej rozwija się gmina – podkreślił wójt Andrzej Wawrzynek, który otworzył galę i przywitał zaproszonych gości. Laureatom gali wręczono statuetki w następujących kategoriach: „Nowy inwestor”, „Prężne gospodarstwo”, „Solidny produkt – usługa”.
Nowy inwestor
Gerard Pientka z Żerdzin prowadzi działalność w zakresie stolarstwa i usług pogrzebowych od 1985 roku. – Jest to firma rodzinna, którą prowadzę z żoną i synem. Zatrudniamy 10 pracowników. Zajmujemy się wyrobem trumien i akcesoriów pogrzebowych. Staramy się, aby nasze usługi były solidne. Gmina jest otwarta i pomaga nam przedsiębiorcom – mówi Gerard Pientka.
Równorzędnym laureatem w tej samej kategorii jest Bank Spółdzielczy w Raciborzu Oddział Pietrowice Wielkie. – Mija 10. rocznica od połączenia placówki z Raciborzem. Tutejszy budynek był w bardzo złym stanie technicznym. Dziś klienci i pracownicy mają lepsze warunki niż w samym Raciborzu. Poza tym staramy się wprowadzać wszystkie nowinki techniczne – mówi Elżbieta Ceglarek, prezes zarządu BS.
Prężne gospodarstwo
Statuetkę w tej kategorii odebrali Renata i Piotr Wilczkowie z Krowiarek. Pan Piotr przejął gospodarstwo od ojca, kiedy miało 27 ha. Obecnie posiada wraz z dzierżawą 85 ha gruntów. Skupia się na uprawie pszenic, jęczmienia, rzepaku. Wilczkowie prowadzą również produkcję tuczników. W ciągu roku ponad 1700 sztuk. Dzięki prowadzonym w ostatnich latach inwestycjom, gospodarstwo spełnia standardy ochrony środowiska i utrzymania zwierząt.
Monika i Jan Kretkowie z Pietrowic Wielkich 14-hektarowe gospodarstwo przejęli w 1980 roku. Dziś gospodarują na 130 ha gruntów. Ich główny profil to produkcja roślinna: pszenica, rzepak, buraki cukrowe, kukurydza. – Żona zajmuje się sprawami administracyjno-finansowymi, a ja produkcją – mówi pan Jan.
Solidny produkt – usługa
Gospodarstwo ogrodnicze Pelargonium Agnieszka i Adrian Niewierowie prowadzą od lat 90. Pierwsze sadzonki pelargonii pan Adrian przywiózł z Niemiec. Postanowili zająć się produkcją kwiatów. – Jest to pracochłonne, wymaga cierpliwości, ale przynosi nam satysfakcję. Nagrodą jest wiosna, kiedy wszystko kwitnie – mówi Adrian Niewiera.
Andrzej Plura od 2003 r. zajmuje się wykańczaniem i ocieplaniem budynków oraz malowaniem elewacji. – Obecnie zatrudniam trzy osoby. Inwestuję głównie w sprzęt, bo chcę rozwinąć firmę, przyjąć więcej pracowników, udoskonalić sprzęt. Najważniejsze dla mnie jest, aby wszystko było dokładnie zrobione – mówi Andrzej Plura.
Będzie dobrze albo lepiej
Gościem specjalnym gali był Marek Zuber, autorytet w dziedzinie ekonomii i rynków finansowych. – Gminy takie jak ta, w których się tak dużo dzieje, tworzą całą gospodarkę. O Pietrowicach słyszałem wcześniej od mojego kolegi Tadeusza Mosza. Tutejszym przedsiębiorcom mogę poradzić, aby się nie zniechęcali, nie narzekali, i szli dalej w tym samym kierunku. Oglądając prezentacje multimedialne zauważyłem, że ci ludzie robią to z pasją. Oni tego nie robią tylko po to, żeby zarobić pieniądze. Oni to lubią. I to jest właśnie źródło sukcesu – twierdzi ekonomista.
Podczas gali wystąpiła orkiestra smyczkowa z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu. Na scenie zaprezentował się też iluzjonista Krzysztof Bełuch, który na swoich pomocników wybierał sobie osoby z widowni. Po części oficjalnej odbył się uroczysty bankiet i zabawa taneczna.
(e.Ż)