Zagraniczne praktyki uczą
Pieniądze przeznaczone są na organizację i przeprowadzenie miesięcznych praktyk zagranicznych dla uczniów III klas technikum mechanicznego.
Pierwszy projekt „Automatyka, mechatronika i informatyka – podstawą sukcesu zawodowego”, opracowany przez Konrada Hajdasza, zakłada wysłanie do firmy Simens w Niemczech 30 uczniów w trzech 10. osobowych grupach. Uczniowie będą mieli zajęcia w zakładzie specjalizującym się w produkcji automatyki kolejowej i będą programowali model automatycznej linii przemysłowej. Pierwsza grupa wyjechała już 17 lutego. Kolejne dwie grupy wezmą udział w szkoleniu w listopadzie tego roku i marcu roku przyszłego. W programie przewidziano wycieczki do Londynu, na targi sprzętu i technik informatycznych CEBIT do Hanoweru, do Autostadt VW w Wolfsburgu. Uczniowie zwiedzą Braunszwik, Hanower i Berlin. Zdobędą certyfikaty potwierdzające uzyskanie dodatkowych umiejętności zawodowych. Znaczenie ma także aspekt językowy. Zakończą praktykę prezentacją osiągnięć i przebiegu stażu w języku angielskim i niemieckim.
Drugi projekt „Operator CNC – szansa zatrudnienia na europejskim rynku pracy”, którego koordynatorem jest Marcin Doczumiński, pogłębia współpracę z partnerem z Opawy. Planuje się wysłanie na miesięczną praktykę programowania i obsługi maszyn CNC dwóch grup po 10 osób każda, w okresie od maja 2008 do maja 2009 roku. Uczniowie zdobędą umiejętności, które są poszukiwane na lokalnym i europejskim rynku pracy.
Oprócz tych dwóch projektów, wcześniej eksperci Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji zaakceptowali do realizacji projekt „Nowe horyzonty praktyki elektrycznej i informatycznej”, zakładający wysłanie na praktykę miesięczną do Anglii 20 uczniów klas technikum w ZSM w Raciborzu. Ten projekt już wdrażany i zakontraktowany na sumę 37 160 euro rozpoczyna się wyjazdem 10 uczniów klasy III c 30 marca. Druga grupa wyjedzie w przyszłym roku szkolnym w marcu 2009 r.
(oprac. JaGA)