Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (834) Data wydania: 08.04.08

Strażak prawdziwy

Aspirant sztabowy Gerard Wranik zmarł nagle w wieku 47 lat. Raciborska komenda straży pożarnej poniosła ogromną stratę.

On nie przychodził wykonać pracę, tylko pełnić służbę – wspominają koledzy. Jego pogrzeb zgromadził tłumy.

Urodził się w Krzyżanowicach w 1961 roku. W 1980 roku został absolwentem liceum zawodowego w Zespole Szkół Mechanicznych w Raciborzu, a dwa lata później ukończył szkołę chorążych pożarnictwa w Krakowie.
1 sierpnia 1982 roku zaczął służbę w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Raciborzu, w stopniu młodszego chorążego. Był tu wówczas instruktorem do spraw organizacyjnych. W 1986 roku awansował na chorążego, a w 1991 na starszego chorążego pożarnictwa. W 1992 roku, gdy powstała Państwowa Straż Pożarna, Wranik objął dowództwo jednostki ratowniczo-gaśniczej. Od razu przeszedł poważny chrzest bojowy. Dowodził całą akcją w I fazie pożaru w lasach Kuźni Raciborskiej. W 1997 roku Komendant Główny Straży Pożarnej nadał Wranikowi stopień aspiranta sztabowego. W tej randze służył do końca.

– Dobry był z niego szef. Długoletnia służba mówi sama za siebie, choć nigdy nie pchał się do zaszczytów. Robił wszystko z poświęceniem. Był świetnym wychowawcą młodzieży. Skromny, szczery, pomocny – tymi słowami określa Wranika jego kolega z pracy Stefan Kaptur.

– Wiadomość o jego chorobie była dla mnie ciosem. Jeszcze niedawno rozmawialiśmy. Mówił mi, że chce wrócić – wspomina Jan Pawnik, zastępca komendanta raciborskiej komendy. Traktował Wranika jako bardzo dobrego kolegę. – Znałem go 20 lat,  jakiś czas pracowaliśmy w jednym biurze – dodaje.

Kapitan Roland Kotula mówi o Gerardzie Wraniku – „prawdziwy strażak”. – Poznałem go, będąc praktykantem, kadetem w szkole aspirantów. Prawdziwy mentor. Był cierpliwy, jednakowo traktował wszystkich. Później był moim bezpośrednim przełożonym. Nigdy nie dawał odczuć, że jest wyższy stopniem – podkreśla Kotula.

Wstrząśnięte jego śmiercią są księgowa Ewa Michalewicz i kwatermistrz Irena Zawada. – Gerard był sumiennym, nietuzinkowym pracownikiem. Zawsze zorganizowany i bardzo dokładny. Jako człowieka zapamiętamy go życzliwym i pogodnym. Odszedł serdeczny przyjaciel – żałują kobiety.

– Znaliśmy się odkąd trafił do pracy. Był profesjonalnym dowódcą i pomocnym kolegą – zaznacza starszy ogniomistrz Stanisław Borowik. – Pamiętam, że pilnował nas byśmy nie przeklinali. Był spokojnym, uczciwym człowiekiem. Złego słowa nie można o nim powiedzieć – twierdzą zgodnie sekcyjny Mirosław Dziki i starszy ogniomistrz Krzysztof Król.

W 1970 roku zgłosił się do młodzieżowej drużyny pożarniczej w Krzyżanowicach. – Został jej dowódcą, później szkolił młodych adeptów pożarnictwa. – Od 1990 roku był członkiem zarządu miejscowej OSP. Potrafił znaleźć rozwiązanie z każdej trudnej sytuacji. Strażakiem był wszechstronnym. Zawsze można było na nim polegać – twierdzi Jerzy Tlon, komendant krzyżanowickiej OSP.

Komenda musi żyć, ale brak Gerarda będzie długo odczuwalny. Był znakomitym taktykiem w prowadzeniu akcji. Myślałem, że to on pożegna mnie odchodzącego na emeryturę. Okazało się, że ja musiałem pożegnać jego i to na zawsze – mówi ze smutkiem komendant Andrzej Brzozowski.

Niektóre z jego wyróżnień
Od 2001 roku do końca – sekretarz Powiatowego Zarządu OSP; w 2006 roku wybrany na członka Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach; w 2007 roku uhonorowany medalem i statuetką jako jedyny czynny strażak w 15-lecie rocznicy pożaru w Kuźni Raciborskiej; w 1994 roku uhonorowany Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa; odznaczony w 2005 roku srebrnym Krzyżem Zasługi; w 2001 roku otrzymał Dyplom Komendanta Głównego PSP za szczególne zasługi w pracy zawodowej.

Mariusz Weidner