Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (834) Data wydania: 08.04.08

Odnajdę WAS

Marzec 2008. Data, która na długo pozostanie w pamięci trójki rodzeństwa z Jastrzębia. Tragiczny los rozdzielił ich przed wieloma laty, każde z nich tułało się po placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych. Dawid trafił do raciborskiego Zakładu Poprawczego. Tu, po wielu latach poszukiwań odnalazła go siostra.

W roku 1996 trójka rodzeństwa – Żaneta, Dawid i Adam – trafiła do pszczyńskiego domu dziecka. Ich rodzice zostali skazani na wyrok dziesięciu lat więzienia za włamanie do mieszkania, w czasie którego zamordowali starszą kobietę. Dzieci przebywały razem w placówce do 2000 roku, kiedy to Dawid i Żaneta zostali adoptowani przez rodzinę zastępczą z Danii. Chłopak wytrzymał za granicą tylko 9 miesięcy i rwany tęsknotą uciekł do Polski do brata, który pozostał w Pszczynie. Od tamtej chwili ich kontakt z Żanetą się urwał. I choć rodzina zastępcza obiecywała rodzeństwu wzajemne odwiedziny raz w miesiącu, to siostra Dawida pojawiła się w Polsce ledwie dwa razy, później zostały już tylko telefony i listy. Z czasem zabrakło nawet tego.

Nikt nie pojawił się w odpowiednim momencie, kiedy Dawid zaczął mieć problemy z prawem. Zaczął sprawiać problemy wychowawcze, wagarować, kraść. W końcu w 2005 roku trafił do Zakładu Poprawczego w Raciborzu. Adam pozostał w domu dziecka. Co się działo z  Żanetą? – Żaden z nich tego nie wiedział. Zostali porozrzucani jak liście jesiennym wiatrem. Od tej chwili byli zdani jedynie na siebie, bez tego, co było dla nich jedyne i najważniejsze w życiu. Bez siebie nawzajem.

Jednak Żaneta nie poddała się. W 2002 roku powróciła do Polski razem ze swoimi adopcyjnymi rodzicami. Początkowo mieszkała w Świnoujściu, by w 2006 roku przeprowadzić się na drugi koniec Polski, do Bielska-Białej. Wtedy też zaczęła rozpaczliwe poszukiwać tych, których mimo czasu i odległości zachowała w szczególnym miejscu. Tam, gdzie miejsce rodzeństwa. W sercu.

Szukała w Jastrzębiu, domyślając się, że właśnie tam mogą przebywać bracia. Po bezowocnych próbach i staraniach odważyła się wreszcie zadzwonić do domu dziecka i spytała o rodzeństwo. Tam otrzymała numer telefonu do Adama, który w 2006 roku jako dorosły opuścił placówkę i zamieszkał w Pszczynie. To on przekazał wiadomość Dawidowi. Teraz nie było już przeszkód, żeby cała trójka się spotkała.

Kiedy pociąg wjechał na stację w Pszczynie, Dawid poczuł lęk. Oto za chwilę ujrzy swoją siostrę. Jak wygląda? Czy ją pozna? Jak się zachować? Co powiedzieć? To przecież jego siostra, a była dla niego niemal obcą osobą. Kiedy wysiadła z pociągu, Dawid jej nie poznał, wskazał mu ją dopiero brat. Ogromny bukiet trafił do jej rąk. Była zaskoczona i tak samo bezradna wobec całej sytuacji. Na twarzy rodzeństwa pojawiły się łzy. 

Spędzili cały dzień rozmawiając ze sobą, śmiejąc się i wspominając. Podzielili się ze sobą swoją ośmioletnią przeszłością, a także przyszłością, planami i marzeniami. Kiedy się żegnali, znów polały się łzy. Teraz jednak wiedzieli już, że nic i nikt nie stanie im na drodze. To długie rozstanie ich umocniło.

Dawid długo wpatrywał się w odjeżdżający pociąg. Patrzę dziś na niego. Stoi oparty o ścianę w korytarzu. Zamyślony. Niemal nieobecny. Czy w pamięci przywołuje obraz odjeżdżającego pociągu? Jestem pewien, że nie. On znów tęskni. W czerwcu Dawid opuści zakład poprawczy i już wie, że będzie mógł liczyć na brata i siostrę w tych trudnych, pierwszych dniach.

Grzegorz Zuber

O spotkaniu rodzeństwa dowiedzieliśmy się od wicedyrektora zakładu poprawczego Andrzeja Tomczyka. Na jego prośbę publikujemy powyżej tekst o tym wydarzeniu, napisany przez jednego z wychowanków placówki. Główni bohaterowie wyrazili zgodę na publikację swojego wizerunku.