Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (835) Data wydania: 15.04.08

Jak kij w mrowisko

W trzech placówkach oświatowych w gminie Nędza, w których obecnym dyrektorom kończy się kadencja, ogłoszono konkursy na to stanowisko, w jednej nie. W środowisku nauczycielskim wywołało to spore poruszenie. Dlaczego w tak samo rządzonych instytucjach, jak twierdzą dyrektorzy, robi się takie różnice?

Zaskoczenie

– Organ prowadzący szkołę ma prawo do ogłoszenia konkursu. Zaskoczył mnie jednak sposób poinformowania o tym – mówi Brygida Szczepanik, dyrektor ZSG w Nędzy. – Nikt ze mną wcześniej nie rozmawiał, nie sygnalizował, że taka decyzja zostanie podjęta. Dowiedziałam się o konkursie podczas przerwy świątecznej, kilka dni po  jego ogłoszeniu. Sekretarka położyła mi na biurku tę informację. Jest to ważna decyzja dla mnie i dla placówki i jestem trochę zniesmaczona, że nikt wcześniej ze mną nie rozmawiał o tych planach. Trudno mi odpowiedzieć na pytanie i oceniać, dlaczego w jednej placówce dyrektorka otrzymała powierzenie, w innych zostały ogłoszone konkursy. To pytanie powinna Pani skierować do Urzędu Gminy. Nie liczę czasu poświęconego na pracę w szkole, czego efektem jest ciągły rozwój placówki. Pozyskujemy środki na unowocześnienie bazy, działalność innowacyjną, współpracę z zagranicą i urozmaicone zajęcia pozalekcyjne. Wszystkie przeprowadzone kontrole nie wykazały żadnych zaniedbań, wszystko działa w najlepszym porządku i nikt nigdy nie zgłaszał żadnych zarzutów do mojej pracy i funkcjonowania szkoły – dodaje pani dyrektor.

Zmiany niepotrzebne

Podobnego zdania są nauczyciele. – Trudna sytuacja w szkole nastąpiła w czasie łączenia dawnej szkoły podstawowej i gimnazjum, którego dyrektorem była obecna wójt. Z niesmakiem patrzyliśmy, jak nauczyciele gimnazjum włączyli uczniów w polityczne rozgrywki; w gminie były pikiety. Obawialiśmy się, jaka atmosfera będzie w nowym gronie pedagogicznym po połączeniu obu placówek – opowiada Mirosława Teresiak, nauczycielka w ZSG Nędza. – Okazało się, że nasze obawy się nie potwierdziły. Duża w tym zasługa obecnej dyrektorki. To osoba obdarzona wysoką kulturą osobistą, poczuciem taktu, która wszystkich traktuje jednakowo. Stworzyliśmy zgrany zespół, mieliśmy dobrą atmosferę w szkole, wspólnie realizowaliśmy obrane wcześniej cele, wspieraliśmy się wzajemnie. Czy w takiej sytuacji potrzebne są zmiany?  Konkursy organizuje się wtedy, gdy coś funkcjonuje nieprawidłowo, trzeba coś zmienić. Tu nie ma takiej potrzeby. Zorganizowanie konkursu dziwi, bo jest niecelowe – uważa Mirosława Teresiak.

Skąd ta różnica?

Decyzja o konkursie była zaskoczeniem także w Babicach. – Jest to trochę zaskakujące i nieprzyjemne – przyznaje Mariola Ciszek, dyrektor ZSP w Babicach. – Kiedy otrzymałam pismo, że wójt ogłasza konkurs na dyrektora, podeszłam do tego bez emocji. Kończy mi się kadencja, więc to normalna kolej rzeczy. Dziwi to, że w równoległej placówce dostaje się powierzenie. Pytanie dlaczego? W 2007 r. dostałam ocenę wyróżniającą. Rada Pedagogiczna mnie popiera. Jeśli władza ma do mnie zaufanie i wszystko w szkole funkcjonuje dobrze, to moje przystąpienie do konkursu jest zbędne, stracony czas i dużo formalności. To psuje też opinię szkoły. Rodzice zaczną się zastanawiać, dlaczego w Górkach jest powierzenie, a tu konkurs. Przyjmuję tę decyzję jako decyzję administracyjną, ale nie rozumiem, skąd przy tak samo prowadzonych placówkach takie różnice. Nie rozumiem, po co rzucać kij w mrowisko – dziwi się Mariola Ciszek. Murem za nią stoją nauczyciele. – Chcielibyśmy, żeby zostało po staremu. Wszyscy jesteśmy za naszą panią dyrektor, bo placówka jest dobrze rządzona, a skoro jest dobrze, to nie należy dokonywać zmian – mówi Stefania Niemiec. – Popieramy panią dyrektor nie w 100, a w 200 %. W naszej szkole naprawdę jest dobrze – potwierdza Alicja Wiśniewska.

Takich wątpliwości nie ma w Zawadzie Książęcej. – Pani dyrektor Bożena Kołodziej zrezygnowała z funkcji dyrektora i dlatego został ogłoszony u nas konkurs – wyjaśnia Irena Gzuk, zastępca dyrektora ZSP w Zawadzie Książęcej.

Zadowolona z decyzji wójt jest Jolanta Kupczyk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Górkach Śląskich. – Cieszę się, że nie muszę przystępować do konkursu, bo to zawsze duży stres. Cieszę się też, że pani wójt obdarzyła mnie takim zaufaniem. Widocznie moja praca jest doceniana. Uważam, że wszyscy dyrektorzy w naszej gminie są dobrymi dyrektorami i nie wiem, dlaczego tam akurat są konkursy, ale decyzja należy do pani wójt i my nie mamy na to wpływu – mówi Jolanta Kupczyk.

To moje prawo

Najmniej na temat swojej decyzji mówi sama wójt Anna Iskała. – Konkurs na funkcję dyrektora ZSG w Nędzy oraz ZSP w Babicach i Zawadzie Ks. odbędzie się zgodnie z art. 36 a ustawy o systemie oświaty. Konkurs w Zawadzie jest przyspieszony, ponieważ pani dyrektor złożyła rezygnację. Przypominam, że w skład komisji konkursowej, oprócz przedstawicieli organu prowadzącego, wchodzą także przedstawiciele Kuratorium Oświaty, rodziców, nauczycieli oraz związków zawodowych i to wspólna praca wyłoni zwycięzcę – mówi wójt Anna Iskała.

(e.Ż)