Śląskie smaki
Impreza organizowana co roku przez Śląską Organizację Turystyczną odbyła się tym razem w Raciborzu, a to za sprawą starań władz powiatu, które chciały w ten sposób uświetnić obchody 900-lecia miasta (o prawo organizacji mocno zabiegała Pszczyna). Skalą i rozmachem przytłoczyła ubiegłoroczną edycję w Cieszynie. Do walki o durszlaki (złoty, srebrny i brązowy) stanęło czternaście drużyn amatorskich, w tym dość liczna reprezentacja powiatu raciborskiego (KGW Chałupki, Owsiszcze, Tworków, Babice i Rudy) oraz sześć zawodowych, w tym restauracja Hotelu Polonia oraz dwie ekipy raciborskiego Gastronomika.
Jury z aktorką Emilią Krakowską oraz prezesem Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej Wiesławem Ambrosem na czele przez trzy godziny kosztowało ponad 70 dań – przystawek, zup, dań głównych i deserów. – Zdaję sobie sprawę, że dla pań z kół gospodyń wiejskich start tu ma duże znaczenie, że włożyły w to swoje całe serce. Na pewno skosztuję wszystkie dania – zapowiedziała w rozmowie z nami Emilia Krakowska. Aktorka rzeczywiście nie „przepuściła” nikomu, pytając co rusz o sposób przyrządzania, tradycje dania, oceniając też wygląd stołu. Wszystkie te elementy, poza oczywiście smakiem, decydowały o punktacji.
Wśród amatorów kolejny raz wygrało KGW z Ornontowic. Panie przygotowały rosół z perliczki, perliczkę duszoną z pasztecikami, kalarepą, kalafiorami i sałatą, a na deser szpajzę wiśniową. Drugie miejsce przypadło ekipie rybnickiego Radia 90 za żurek śląski z koperkiem, karminadel z kalarepą na gęsto i młodą kapustą ze skwarkami oraz bitą śmietaną z truskawkami. Radiowcy częstowali też pysznym kompotem z rabarbaru i z kisielem. Brązowy durszlak zdobyły panie z KGW Udórz. Najwięcej punktów z raciborskich drużyn i nagrodę specjalną zdobyło KGW Tworków.
Wśród profesjonalistów równych sobie nie mieli ubiegłoroczni laureaci festiwalu – ekipa Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego z Wodzisławia Śląskiego: Krzysztof Zielonka, Maciej Mrozek i Jarosław Dyrda. Przygotowali pasztet z królika z sosem śliwkowym i żurawiną, żurek z królika z ziemniakami oraz pieczone gołębie z boczkiem, czarnymi kluskami i czerwoną kapustą. Srebrny durszlak zdobyła ekipa ośrodka Silesia z Międzybrodzia Bialskiego a brązowy – Wako Zabrze. Za pielęgnowanie śląskich tradycji specjalne wyróżnienie Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej zdobyła drużyna hotelu Polonia. Przygotowali Hekele – śląską sałatkę śledziową, zupę grochową na żeberkach oraz marynowaną pieczeń wołową z ciepłą sałatką ziemniaczaną.
(waw)