Drogi do obrazu
Wystawa zatytułowana „Oswald Malura Drogi do obrazu” wpisuje się w cykl poświęcony twórczości artystów związanych z Raciborszczyzną. – W ten sposób odkrywamy artystyczne osobowości, które wiążą się z naszym miastem i ziemią raciborską, a często są nam nieznane – mówiła dyrektor Muzeum w Raciborzu, Joanna Muszała-Ciałowicz. – Dziś tą osobą jest artysta-malarz urodzony w 1906 roku w Bolesławiu, miejscowości położonej niedaleko Raciborza – kontynuowała.
Na otwarciu wystawy obecny był syn malarza, Andre Malura, którego współpraca z raciborskim Muzeum umożliwiła realizację podjętego przedsięwzięcia. – Wzruszony jestem pobytem w Małej Ojczyźnie mojego ojca – przyznał gość.
Zanim przybyli obejrzeli dzieła Oswalda Malury, wysłuchali referatu przygotowanego przez dr Brigittę Rambeck, przybliżającego jego twórczość. – Dla nas, którzy przyjechaliśmy na tę wystawę z Monachium, i którzy są w Raciborzu po raz pierwszy, zobaczenie obrazów Oswalda Malury w miejscu jego urodzenia, a więc tutaj, gdzie spędził on swe najwcześniejsze lata, jest wzruszającym wydarzeniem – rozpoczęła Rambeck.
Na wystawie prezentowanej w raciborskim Muzeum można m.in. zobaczyć najwcześniejsze dzieła Malury, pochodzące z okresu dzieciństwa: „Chłopiec na trawie” namalowany ręką 10-latka czy „Dom w Bolesławiu” i „Izba w rodzinnym domu” namalowane w wieku 15 lat.
(JaGA)