Zbadaj się za darmo
Na programy zdrowotne przeznaczono 30 tys. zł. Realizowane są dwa. Pierwszy dotyczy dzieci i młodzieży, od przedszkola po gimnazjum. Młodzi ludzie uczą się jak się zachować w trudnej sytuacji, kiedy np. ktoś zasłabnie, pokaleczy się. Starsi odbywają przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Drugi program nosi nazwę „Mały kleszcz – duży problem”. – Zdecydowaliśmy się nań ze względu na duże zalesienie tego terenu. Na jego realizację przeznaczyliśmy 10 tys. zł – informuje burmistrz Rita Serafin. Polega on na tym, że w trzech gminnych ośrodkach zdrowia przez pobranie krwi można będzie stwierdzić zachorowanie na boreliozę. Z badania będą mogli skorzystać mieszkańcy gminy między 30 a 45 rokiem życia. Można je wykonać do 10 grudnia. Obowiązywać będzie kolejność zapisów.
– Badanie powinny wykonać szczególnie osoby ugryzione przez kleszcza oraz mieszkające na terenach leśnych – mówi Roman Głowski, kierownik Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego Amicus Med. – Boreliozę można skutecznie leczyć, jeśli się ją szybko zdiagnozuje. W fazie przewlekłej szanse są już mniejsze – dodaje lekarz. Podkreśla, że borelioza to nie tylko zmiany skórne, choroba atakuje też narządy wewnętrzne.
– Nie mamy możliwości, żeby wszystkich mieszkańców objąć bezpłatnymi badaniami. Jeśli jednak okaże się, że jest takie zapotrzebowanie, możemy podobny program zrealizować w przyszłym roku – zapowiada burmistrz Rita Serafin.
(e.Ż)