Detektywi na tropie...
W naszym mieście organizacją V Festiwalu Kryminału „Morderstwo odbędzie się” zajęła się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. W budynku przy ul. Kasprowicza przez trzy dni, od 19 do 21 listopada, można było wziąć udział w spotkaniach z pisarzami, którzy właśnie kryminałem się parają. Racibórz odwiedzili: Kazimierz Szymeczko, Gaja Grzegorzewska, Marek Harny i Krzysztof Kotowski. Nie zabrakło również konkursów dla najmłodszych, zabawy literackiej opartej na klasyce kryminału, warsztatów literacko-plastycznych, które poprowadziły Beata Ostrowicka i Joanna Zagner-Kołat, oraz wieczoru filmowego z Agatą Christie.
W pierwszym dniu rozstrzygnięto wcześniej już zorganizowany konkurs plastyczny „Młodzi detektywi na tropie”, na który spłynęły 204 prace z bibliotek w Raciborzu, Krzyżanowicach, Zabełkowie, Chałupkach, Tworkowie, Kornowacu, Krzanowicach i Borucinie. W kategorii 5-6 lat wyróżnienia odebrali: Julia Jania, Adam Szczygielski, Kamil Kubik, Paulina Otlik, Marta Moneta, Ada Łozowy, Kacper Kaczor, Marta Janczyszyn, Wiktoria Franiczek, Aleksandra Waduła, Karolina Kowaliszyn, Agata Wydra, Julia Herok oraz z ZSS: Barbara Małek, Katarzyna Grabowska, Kamila Mikołajec, Krzysztof Benesz i Magda Karbownik. W kategorii 7-10 nagrodzono: Kamilę Kruczek i Wiktorię Andruszczak, a wyróżnienia przyznano: Bartkowi Tomaszek, Anecie Szamarze, Julii Kubenka, Wojciechowi Leszka, Paulinie Hanka, Annie Horwat i Dominice Stawarz. Natomiast wśród uczestników, którzy mieli więcej niż 10 lat nagrodzeni zostali: Justyna Handzlik, Agata Marczinska i Justyna Koloska, a wyróżnieni: Patrycja Sobalczyk, Kamila Antoniuk, Wiola Aleksandrowicz, Agnieszka Ciuraszkiewicz, Artur Bauer i Dawid Olejak. Dodatkowo za prace komputerowe wyróżniono: Dawida Jaroszewicza, Arkadiusza Trybisza i Ewę Kałużę.
Szczególną gratką dla zwycięzców było to, że rozdaniu nagród towarzyszyło spotkanie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko, który zdradził m.in., w jaki sposób powstają jego kryminalne opowieści i tajemnicze bajki. – Powieści dla dorosłych powstają w nieco inny sposób niż bajki. Bajkę można napisać w jeden dzień, jeśli ma się dobry pomysł. W przypadku książek trzeba sobie wszystko zaplanować, przemyśleć, co, gdzie, kiedy, i zaczyna robić się notatki – zdradzał tajniki sztuki pisania autor „Zemsty budzika”, której fragmenty odczytane przez samego autora wywoływały śmiech. Nagrodami w konkursie były m.in. książki Kazimierza Szymeczki, a jego obecność pozwoliła na uzyskanie dedykacji i autografu, po które młodzi wielbiciele kryminalnych przygód ustawiali się w kolejce.
(JaGA)