Nasi w zarządzie
Prezesem na nową kadencję 2008-2012 został Krzysztof Usielski, który uzyskał 94 głosy.
Wojciech Nazarko pracuje w zarządzie PZP od 1985 r., natomiast prezes Victorii i wiceprezes Śl. OZP Sławomir Szwed debiutuje w nowej roli. Dwóch raciborzan w zarządzie PZP to niewątpliwy wyborczy sukces i docenienie przez środowisko pływackie ich dotychczasowej pracy na rzecz pływania w Raciborzu, na Śląsku i w kraju. Wojciech Nazarko pełnić będzie w dalszym ciągu funkcję wiceprezesa ds. szkół sportowych i szkół mistrzostwa sportowego. Praca komsji ds. szkolnictwa sportowego została bardzo wysoko oceniona przez delegatów i znalazła swoje znaczące miejsce w obszernym i szczegółowym sprawozdaniu ustępującego zarządu. Z powodzeniem także prowadził obrady w Spale.
Prezes Śl. OZP Marek Jabczyk z Katowic został wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej.
Krajowy Zjazd zgromadził w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich 102 delegatów z całego kraju. Gośćmi honorowymi byli m.in. nasza najlepsza pływaczka ostatnich lat Otylia Jędrzejczak, prezes PKOL Piotr Nurowski i z-ca dyrektora Departamentu Sportu Kwalifikowanego i Młodzieżowego Ministerstwa Sportu i Turystyki Jerzy Eliasz oraz gospodarz spotkania, dyrektor OPO w Spale, Zbigniew Tomkowski. Decyzją Zjazdu nadano tytuł Członka Honorowego PZP. Sędziom i działaczom: Annie Ławickiej, Ferdynanowi Kaczyńskiemu, Andrzejowi Wiśniewskiemu, Andrzejowi Cichońskiemu. Miłym akcentem były słowa uznania skierowane do szkoleniowców i działaczy w imieniu zawodników przez Otylię Jędrzejczak. Piotr Nurowski podkreślił wielki postęp pływania i odniesione sukcesy na międzynarodowych arenach, dostrzegł jednak niedosyt związany ze startem na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Należy czynić większe starania o lepsze przygotowanie do igrzysk w Londynie w 2012 r. Zapowiedział walkę z biurokracją w sporcie, zwiększeniem roli związków sportowych w sporcie oraz pozyskiwaniem wolonatariuszy do swojej codziennej działalności.
Wśród wielu głosów w dyskusji m.in. Sławomir Szwed mówił o zaktywizowaniu pracy Rady Trenerów i nadaniu jej właściwych dla tego typu komisji kompetencji, docenieniu roli trenera-wychowacy mistrzów, systemie szkolenia przede wszystkim dzieci i młodzieży oraz roli szkół mistrzostwa sportowego w polskim pływaniu. Zaakcentował ponadto potrzebę większej aktywnośći władz PZP w kontakatch z organami prowadzącymi, samorzadami lokalnymi, w celu stawarzania dobrych warunków pracy placówek oświatowych i klubów oraz promocji pływania.
Województwo śląskie, które odgrywa dużą rolę w sporcie pływackim, gdzie uprawiane jest pływanie, skoki do wody i piłka wodna, reprezentuje dwóch przedstawicieli. Więcej członków zarządu posiada tylko województwo małopolskie (trzech przedstawicieli).
(nc)