Zapobiegać w młodym wieku
Motywem przewodnim spotkania była wiedza i profilaktyka na temat tych chorób. Organizatorzy dr Krystyna Trela – radioterapeuta, pracownik Instytutu Onkologii w Gliwicach, Krystyna Klimaszewska, Beata Wysoczańska-Skroban, Halina Jedynak – z Zarządu Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w Raciborzu oraz Piotr Jucha – przedstawiciel firmy farmaceutycznej, założyli, że większość zaburzeń i chorób występujących u współczesnych ludzi jest efektem wadliwego stylu życia i niedostatku zachowań prozdrowotnych. Dlatego uznali, że nad zdrowiem trzeba pracować, a praca powinna mieć charakter pedagogiczny.
Uczennice raciborskich gimnazjów i liceów obejrzały dwa filmy instruktażowe. Pierwszy pokazywał sposoby samobadania piersi, drugi był historią trzech młodych kobiet, które zachorowały na raka szyjki macicy, ale postanowiły walczyć o swoje życie. Po projekcji dziewczyny wysłuchały wykładu dr Krystyny Treli. Uświadomiono im, jak ważne są badania cytologiczne i przyjęcie szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka mogącemu wywołać raka szyjki macicy.
Jedna z organizatorek spotkania, Krystyna Klimaszewska, na pomysł wpadła podczas czerwcowych Dni Zdrowia.
– Obecne na nich nauczycielki zwróciły moją uwagę, że nie ma na nich młodzieży. Pomyślałam wtedy, że trzeba uświadomić młodym dziewczynom, jak ważna jest profilaktyka, bo najczęściej nie myślą one o chorobie, zaczynają się nią interesować dopiero, kiedy ktoś lub same zachorują – powiedziała.
W zorganizowaniu spotkania pomógł Urząd Miasta. Udostępnił salę w Strzesze i zajął się poczęstunkiem. W wykładach uczestniczyła prezydent miasta Ludmiła Nowacka. – Dzisiaj uczennice mogły kształcić umiejętności praktyczne w wykrywaniu guzków na specjalnych fantomach. Wszystko po to, by potrafiły dokonywać samokontroli piersi – powiedziała.
Dodała, że głównym celem wykładów jest uczulenie na zmianę trybu życia. – Do organizacji tego spotkania skłoniły nas przerażające statystyki umieralności na raka szyjki macicy i piersi. Chcieliśmy uświadomić młodym dziewczynom, że choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, i wskazać do kogo powinny się zwrócić w razie potrzeby – dodała Nowacka. – Chciałabym, żeby w ramach Dni Zdrowia takie spotkania były powtarzane, by program trafił do jak najszerszego grona młodzieży – zakończyła.
(e, El)