Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (880) Data wydania: 24.02.09

Co ma wisieć, może spaść

Każdego roku piesi z niepokojem spoglądają do góry, na śnieżne nawisy oraz ostro zakończone sople na dachach budynków. Świadomość wśród administratorów budynków znacznie wzrosła po tragedii na Międzynarodowych Targach Katowickich, mimo to, strażnicy miejscy każdego dnia nakładają mandaty za nieodśnieżone chodniki i zwisające z dachu sople.

Jeśli przewrócimy się na chodniku, który nie został odśnieżony lub posypany piaskiem i odniesiemy przy tym obrażenia, mamy prawo dochodzić swoich praw przed sądem. – Zdarzały się już sprawy o odszkodowania. Dotyczy to poważniejszych uszczerbków na zdrowiu takich jak złamania – wyjaśnia Mirosław Wolszczak z raciborskiej policji. W naszym regionie zdarzały się również doniesienia na administratorów, notorycznie unikających odśnieżania dachów.

Odpowiedzialność za chodniki ponoszą zarówno prywatni właściciele jak i gmina, w zależności od tego do kogo chodnik należy. – Każdy powinien odśnieżać swój fragment chodnika. Właściciele prywatnych posesji powinni dbać o odcinki biegnące wzdłuż ich posesji – wyjaśnia st. insp. Andrzej Łaba z raciborskiej straży miejskiej. Na tych, którzy się nie dostosują czekają surowe mandaty. – Taryfikator w tym przypadku przewiduje grzywnę w wysokości 100 zł. Nie pomogą tłumaczenia, że ktoś przed chwilą odśnieżał a tu znów napadało. Tu chodzi o bezpieczeństwo – dodaje strażnik. Właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek usuwania śniegu i lodu z dachów o powierzchni większej niż 1000 metrów kwadratowych. Właściciele mniejszych dachów także powinni kontrolować grubość pokrywy śnieżnej na swoich budynkach. W razie konieczności usunięcia nawisów śnieżnych czy sopli, sprawę powinni załatwiać prywatnie, bez pomocy straży pożarnej. Na rynku, jak grzyby po deszczu, powstają kolejne firmy, których pracownicy z uprawnieniami wysokościowymi likwidują zimowe niebezpieczeństwo. – Reagujemy tylko w stanach bezpośredniego zagrożenia życia. Takie wyjazdy mam w ostatnim okresie codziennie. Dużo też zależy od pogody. Sople powstają po odwilży, gdy znów temperatura spadnie poniżej zera – wyjaśnia Roland Kotula z raciborskiej straży pożarnej. Strażacy zwracają uwagę, że z pozoru nieszkodliwy śnieg na dachu może zawierać kawałki lodu a nawet fragmenty dachu, które oderwały się pod jego ciężarem.

(acz)