Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (889) Data wydania: 28.04.09

Towarzysze nadal wiszą

– Już najwyższy czas wziąć się za komunistycznych bohaterów – przekonuje Natalia Piekarska-Poneta

Dwa tygodnie temu z wielka pompą przez Pietrowice Wielkie przemaszerowała procesja konna. Zapierające dech w piersiach przepiękne rumaki, wielu znakomitych gości oraz świąteczny nastrój powodowały, że uroczystość nie mogła się nie podobać. Spokój niektórych obserwatorów imprezy zmąciły tabliczki z nazwami ulic, którymi przemieszała się procesja. – Gwiazda Armii Czerwonej generał Karol Świerczewski i dowódca Armii Ludowej Michał Rola Żymierski – czy to są patroni godni dzisiejszych czasów? Czy na pewno wójt chce mieć zdjęcie w bryczce na tle nazwy takiej ulicy? – pyta Natalia Piekarska-Poneta, uczestniczka procesji.

Nie tylko w Pietrowicach 19 lat po końcu PRL-u niektóre ulice nadal mają komunistycznych patronów.

Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, przyznaje, że w tej sprawie wszystko zależy od decyzji samorządów, bo nie ma ustawy, która by nakazywała zmienianie komunistycznych nazw ulic. – Samorządy z reguły organizują referendum wśród mieszkańców, a mieszkańcy nie zgadzają się na zmianę nazwy ulicy, bo nie chcą płacić za wymianę dokumentów – wyjaśnia.

Pani Natalia jako osoba skrzywdzona przez poprzedni ustrój nie ma wątpliwości, że tablice powinny zniknąć. – Gdy idę na działkę tymi ulicami, to aż mi się w brzuchu przewraca. Dlaczego nie można tej ulicy nazwać np. Wielkanocną, skoro co roku odbywa się tu procesja. Jeśli koniecznie musi wisieć jakieś nazwisko to wykorzystajmy naszego Eichendorffa – przekonuje. Natalia Piekarska-Poneta to autorka ksiązki „Siedziałam za Katowice”. Jako uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie wraz z dwiema koleżankami zaprotestowała przeciw zmianie nazwy Katowice na Stalinogród. Szesnastoletnie dziewczęta wydrukowały i rozrzucały na ulicach miast ulotki, rozklejały plakaty, których treść wyrażała protest przeciwko zmianie nazwy Katowic i zniewoleniu Polski przez ZSRR. Za ten czyn zapłaciła wysoką cenę, przechodząc przez koszmar więzień, przesłuchań, tortur, poniżania i ciągłego strachu przed ponownym aresztowaniem.

(acz)