Konkurencję zostawili w tyle
- Jesteśmy rozpoznawalni poza granicami naszego kraju. Bardziej znana jest tylko wódka Wyborowa - żartował na temat marki Rafako jej prezes, Wiesław Mariusz Różacki. 23 kwietnia zakład z wielką pompą świętował 60-lecie istnienia.
– Siłą Rafako jest tradycja i szacunek firmy do ludzi. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w jednym miejscu spotkali się niemal wszyscy żyjący sternicy „łodzi rafakowskiej”. To ich talenty menadżerskie sprawiły, że w niedużym, zniszczonym działaniami wojennymi miasteczku powstała jedna z największych fabryk kotłów w Europie. To oni doprowadzili ją do rozkwitu a później ochronili przed losem dziesiątek firm, które nie sprostały wyzwaniom czasu – zaczął swoje przemówienie prezes zarządu Raciborskiej Fabryki Kotłów.
Ściany domu strzeleckiego pękały 23 kwietnia w szwach od natłoku znakomitych gości. Na jubileusz z okazji 60-lecia Rafako zjechali samorządowcy, dawni pracownicy zakładu, vipy polskiej energetyki oraz politycy. Imprezę poprowadziła znana prezenterka telewizyjna Agata Młynarska.
Po wystąpieniu prezesa Różackiego głos zabrał były premier, Jerzy Buzek. – Obserwuję z niewielkiej odległości, bo z Gliwic, to, co się dzieje w Rafako. Gdy byłem małym chłopcem, to przyjechałem tu do rodziny w 1952 roku. Byłem małym dzieckiem, ale pamiętam o wielkim poruszeniu, gdy mówiono o powstającej nowej firmie w mieście. Choć wuj był lekarzem, przez pół obiadu rodzinnego rozmawiano o nowej fabryce – wspominał profesor Buzek. – Dziś wiem, że zakładowi się udało. To torpedowiec, który nastawiony jest na sukces. To wizytówka naszego regionu – chwalił. To nie jedyny gość specjalny, który zjawił się na gali. W pierwszym rzędzie zasiadła mistrzyni świata w narciarstwie Justyna Kowalczyk. Na imprezie zjawiła się z trenerem Aleksandrem Wierietelnym. Oboje odebrali okolicznościowe medale wybite z okazji 60-lecia Rafako. Mistrzyni dostała ponadto pluszowego osiołka, a od jednej z firm współpracujących z Rafako czek na 6 tys. zł.
Po przemówieniach przyszła pora na część artystyczną. Na scenie ponad godzinny koncert dała grupa Skaldowie. Przed domem strzeleckim uroczystą salwę oddali członkowie Raciborskiego Bractwa Kurkowego. Nie zabrakło również występu orkiestry zakładowej i mażoretek. Bankiet uświetnił koncert Marzeny Korzonek.
Rafako realizuje coraz większe kontrakty. Przychody za 2008 rok przekroczyły miliard złotych. Zamówienia o wartości nie raz przekraczających 100 milionów złotych nie byłyby mozliwe, gdyby nie ciagły rozwój technologiczny firmy. W kwietniu ubiegłego roku przedsiębiorstwo zakupiło od firmy Siemens licencje na projektowanie, produkcję, montaż i sprzedaż kotłów na parametry nadkrytyczne typu Benson. Był to przełom dla Rafako. W chwili obecnej fabryka ma dwa atuty: ogromny kapitał ludzki w postaci doświadczonych fachowców, jak i największy w Europie wartsztat wytwórczy kotłów i części ciśnieniowych. Takiego połaczenia na próżno szukać na całym kontynencie. Dzięki temuRafako może sprostać najtrudniejszym zadaniom produkcyjnym.
Adrian Czarnota