Szczęście liczy się tutaj w metrach
Pięciu chętnych było na jedno mieszkanie. Nowy blok TBS-u oddano do użytku.
24 lipca 20 dwupokojowych mieszkań przy ulicy Eichendorffa zyskało lokatorów. Nigdy nie będą ich własnością, bo takie zasady ma TBS. „Towarzyski” sposób na zamieszkanie bije rekordy popularności. Miasto zapowiada więc kolejną inwestycję, tym razem na Ostrogu.
Na skromne otwarcie dwóch nowych klatek schodowych w mieście przybył spory tłum. Rodzin, które zamieszkają pod nowym adresem, było ledwie parę, za to osób znanych z życia politycznego Raciborza – multum. – Chcieliśmy państwu pokazać, komu zawdzięczamy istnienie i rozwój TBS-ów – tłumaczył prezydent Raciborza Mirosław Lenk. Symbolicznie wręczał klucze lokatorom, ale od przecinania wstęgi przed wejściem do bloku się wzbraniał. Swoim zwyczajem (podobnie było przy oddaniu ronda „nerki”) przekazał nożyczki raciborzance. Sylwia Fikier wyręczyła głowę miasta.
Ponad 300 zł za metr kwadratowy to tzw. partycypacja oraz kaucja w wysokości rocznego czynszu – tyle wpłacano do Towarzystwa Budownictwa Społecznego, by starać się o lokal przy Eichendorffa. Kolejka chętnych starczy do zasiedlenia planowanych bloków na Ostrogu. Mieszkania przy ulicy Lotniczej i Przejazdowej są dopiero w planach. Budowa ruszy, gdy bank udzieli TBS-owi kredyt.
– Popularność TBS-ów wyznacza rynek. Są tańsze niż lokale komercyjne, ale droższe od komunalnych. Z czynszu spłaca się kredyt zaciągnięty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę – powiedział nam Mirosław Dziekan, członek rady nadzorczej TBS.
Na otwarciu pojawili się też dwaj raciborscy radni – Marcin Fica i Krzysztof Myśliwy. Znaleźli drobne usterki w nowo wybudowanym bloku (m.in. za wysokie krawężniki i źle wykończone rynny). Prezes TBS Leszek Wenda obiecał im szybkie naprawy.
Tuż obok klatek z Towarzystwa powstaje przyległy do nich apartamentowiec Borbudu. Ryszard Bortel przyszedł w piątek obejrzeć dzieło sąsiadów. – Mój obiekt nie będzie gotów w tym roku – wyznał. Znajdą się w nim dużo większe mieszkania oraz podziemne garaże. Wspólne z TBS-em będzie podwórko. Cały kompleks zaprojektował architekt Zdzisław Męczarski.
(ma.w)