Myszką po mapie
Za 1,5 mln złotych powstaje w raciborskim magistracie Elektroniczny System Informacji Miejskiej. Dzięki niemu zgłosimy dziurę w jezdni, znajdziemy działkę budowlaną, a nawet zajrzymy do menu w restauracji. Zamiast biegać po piętrach i wydziałach biurowca przy ulicy Batorego, zrobimy to wszystko, siedząc w domu przed komputerem.
Dziś aby zdobyć te dane trzeba osobiście pojawić się w urzędzie na jego najwyższym piętrze. Tam Miejski Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej posiada wiedzę przydatną zarówno wielkim inwestorom, jak i przeciętnemu Kowalskiemu. Dzięki projektowi dofinansowanemu w 85% przez UE, ośrodek ułatwi mieszkańcom dostęp do swych zasobów. Przy pomocy komputera z dostępem do internetu będzie można spacerować wirtualnie po mieście.
Podzielony na etapy projekt, z jakim raciborscy urzędnicy zapukali do unijnego skarbca, jest właśnie realizowany. Najważniejsze będzie zbudowanie tzw. platformy teleinformatycznej, która da podstawę, by pod adresem internetowym znalzł się Elektroniczny System Informacji Miejskiej (ESIM). Będzie doń dołączony Plan Zagospodarowania Przestrzennego Miasta, z którego wynikać będzie, jakie jest przeznaczenie poszczególnych tereneów w Raciborzu.
– Mamy określone wymagania do autorów platformy teleinformatycznej. Chcemy m.in., by mieszkańcy mogli zgłaszać za pośrednictwem tej witryny dziury w drogach miejskich czy uszkodzenia w wałach przeciwpowodziowych. Choć projekt nie ma charakteru ściśle alarmowego – zaznacza Ewa Białuska, zastępca szefa MODGiK. Poza tym Elektroniczny System Informacji Miejskiej zawierałby też rozkłady jazdy, które pojawiałyby się na ekranie w momencie, gdy internauta najeżdżałby kursorem na wirtualny przystanek autobusowy, a nawet menu restauracji, gdy wybrałby „kulinarny przystanek”.
Do końca czerwca przyszłego roku taka miejska mapa komputerowa ma być już gotowa. Urząd ma na jej stworzenie 1,5 mln zł. W przerobie tej kwoty pomaga wybrany drogą przetargu inżynier projektu – konsorcjum firm z Katowic i Krakowa, doświadczonych w podobnych przedsięwzięciach.
Jaki będzie ostateczny wygląd ESIM zdecydują w dużej mierze jego przyszli użytkownicy. Wykonawca przeprowadzi na ten temat badania wśród mieszkańców. Poza tym już funkcjonujący system będzie można rozbudowywać o nowe funkcje.
– Wewnątrz magistratu już działa Miejski System Informacji o Terenie. Posłuży do budowy ESIM, przy okazji zostanie zaktualizowany – informuje Białuska. Jak potwierdza pracujący przy MSIT od lat Roman Kiełpikowski, nowy system będzie znacznie bogatszy.
Ważne też, że nowy projekt urzędu pozwoli osobom niepełnosprawnym na lepszy dostęp do informacji o mieście.
Projekt dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
(ma.w)