Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (910) Data wydania: 22.09.09

Pedagodzy ulicy

Już po raz drugi wolontariusze ze Stowarzyszenia Pomocna Dłoń pracują z młodzieżą na osiedlowych podwórkach.

Inicjatorem programu profilaktycznego, który zakłada pracę z dziećmi w ich najbliższym otoczeniu, jest raciborski Urząd Miasta. – To odpowiedź na potrzebę zagospodarowania czasu wolnego młodzieży, która z własnej woli nie chce przyjść do żadnej świetlicy funkcjonującej w mieście – wyjaśnia Iwona Trzeciakowska, pełnomocnik prezydenta ds. społecznych.

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2008 roku pod hasłem „Dzieci to nie śmieci, zabierzmy je z ulicy”, miała charakter pilotażu i objęła mały obszar miasta. – W czasie wakacji pracowało dwóch pedagogów ze Stowarzyszenia Pomocna Dłoń, które wygrało konkurs na realizacja tego zadania. Ponieważ pomysł się sprawdził, w tym roku działaniami objęto większy obszar oraz wydłużono czas trwania projektu. Planujemy też jego kolejne edycje – mówi Trzeciakowska.

Tegoroczny program odbywa się pod hasłem „Ulica nie wychowuje, pedagog ulicy TAK”. – Przy jego realizacji pracuje 4 pedagogów, którzy swoim zasięgiem obejmują ulice: Skłodowskiej, Pomnikową, Polną, Żorską oraz tzw. osiedle Hetmańskie. – Osoby te były wolontariuszami w Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Obserwowanie ich działań wolontaryjnych stało się głównym kryterium wyboru do pracy pedagoga ulicy – tłumaczy Adam Reszka, prezes Stowarzyszenia Pomocna Dłoń.

W czasie wakacji dzieci, którymi opiekowali się pedagodzy, skorzystały z zajęć sportowych, wyjść do kina, do parku linowego, na basen oraz kilkudniowego wyjazdu w góry. Nim jednak pedagodzy przystąpili do pracy, musieli zdobyć zaufanie młodzieży, dlatego spotykali się z nią w ważnych i lubianych przez nią miejscach: okolice trzepaków, przy ławkach lub na klatkach schodowych. Szybko udało im się nawiązać kontakt i teraz młodzież bardzo chętnie przychodzi na spotkania. – Często dzieci same telefonują do nas i proszą o przyjście na podwórko, pedagogów traktują przyjaźnie, jako osoby, które mają pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu – mówi Reszka.

I choć formalnie pedagodzy ulicy pracują od kwietnia do listopada, ich działania nie zakończą się wraz z końcem programu. – Praca z młodzieżą ma sens, jeżeli nie jest akcyjnym działaniem tylko zachowuje ciągłość, dlatego po wakacjach nadal planujemy organizować alternatywne formy spędzania czasu wolnego przez młodzież. Chcemy wyłonić z 30. osobowej grupy młodzieży 16 osób, z którymi pedagog będzie bardziej intensywnie pracował – zdradza plany Reszka.
Następnym etapem pracy pedagogów będzie nawiązanie kontaktów ze środowiskiem domowym dzieci i młodzieży, by móc właściwie oddziaływać na nich wychowawczo.

Ela Gładkowska