Gospodarstwo mlekiem płynące
– Na gospodarstwie łatwo nie jest, ale jakoś trzeba przeczekać i wierzyć, że będzie lepiej – mówi pan Wilhelm, wicemistrz Agroligi w województwie śląskim.
Konkurs Agroliga 2009 organizowany jest przez AgrobiznesKlub, Program 1 TVP SA i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, prezesów TVP SA, ARiMR i ARR. – Do konkursu zgłosił nas raciborski ODR. Zgodziliśmy się, ale traktowaliśmy to tak z przymrużeniem oka. Raczej nie startujemy w takich konkursach i to drugie miejsce było dla nas miłym zaskoczeniem – opowiadają rolnicy.
Dziedziochowie przejęli gospodastwo w 1987 r. Gospodarują na 50 ha, w tym 25 ha stanowią ich własne grunty, resztę dzierżawią. Uprawiają głównie żyto i pszenicę oraz kukurydzę kiszonkową i ziemniaki. Hodują też bydło mleczne. – Mamy 22 krowy i „młodzież”. Ich użytkowość mleczną wysoko ocenia Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie. Gospodarstwo rolników z Babic dwukrotnie zajmowało w tej kategorii I miejsce, a w 2005 r. zwyciężyło. Średnia mleczność wynosi tu 8,5 tys. litrów.
Rolnicy przyznają, że łatwo nie jest. – Nasze produkty są tańsze, a nawozy i paliwa utrzymują się w tej samej cenie. Dlatego opłacalność rolnictwa jest mniejsza. Niektórych upraw nie da się u nas prowadzić. Buraków cukrowych np. nie uprawiamy, bo gleby w Babicach są słabe – głównie V i VI klasa. Jakoś trzeba przeczekać i wierzyć, że będzie dobrze – mówią gospodarze.
Starają się, aby gospodarstwo było nowoczesne. W zeszłym roku kupili ciągnik – zetor fortera i maszynę uprawową. Planują też modernizację obory i budowę nowej wiaty na maszyny. Chcieliby również powiększyć gospodarstwo. Dziedziochowie mają dwoje dzieci, które uczą się w szkołach średnich. – Na razie nie mają myśli o gospodarstwie – przyznaje pani Weronika.
Wręczenie srebrnego pucharu oraz wyróżnienia „Zasłużony dla rolnictwa” planowane jest na 12 października. Komisja konkursowa powołana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, która oglądała poszczególne gospodarstwa województwa, doceniła w Babicach dobrze wyposażony park maszynowy, dużą efektywność produkcji, estetykę i organizację pracy.
(e.Ż), PZDR Racibórz