Chłopcy radiowcy
Już po raz drugi skazani z raciborskiego Zakładu Karnego biorą udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Konkursowym na Audycję Radiowęzłową. Tworzą też autorskie programy radiowe.
Pierwsza próba, pierwsze sukcesy
Pomysł na wzięcie udziału w konkursie narodził się rok temu. – Wpłynęła wtedy do nas informacja, że Zakład Karny w Koszalinie organizuje takie przedsięwzięcie. Zaproponowałem podopiecznym Kółka Zrównoważonego Rozwoju „Paragrafek”, które działa w Zakładzie, żeby spróbowali w nim swoich sił – mówi Marek Kwiecień, wychowawca oświatowo–kulturalny.
Nim osadzeni przystąpili do stworzenia konkursowej audycji, wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Jacka Gąskę z radia Vanessa. Dziennikarz pokazał uczestnikom m.in. jak przygotować wywiad, podkładać muzykę, zdradził też triki montażowe. W efekcie warsztatów powstały trzy audycje, które wysłano na konkurs pod hasłem „Obrazki historyczne z regionu, związki z przeszłością, historie mojej rodziny czy doświadczenia osobiste”. – Hasło było bardzo ogólne, więc skazani sami wybierali tematy, które poruszyli w swoich programach. Dwa z nich dotyczyły życia sportowego w więzieniu. Wszystkie audycje znalazły się w pierwszej 20 wyróżnionych w konkursie. Najlepsza zajęła 8 miejsce i było to dla nas miłe zaskoczenie – przyznaje Kwiecień.
Historia z muzyką w tle
Zachęceni ubiegłorocznym sukcesem i w tym roku więźniowie postanowili wziąć udział w konkursie. Podobnie jak poprzednim razem sami wybrali temat. Konkursowy pogram to opowieść dramatycznej historii własnego życia jednego ze skazanych. W czasie 12 minut nagrania poznajemy zdolnego muzyka, który zbyt późno zdał sobie sprawę, że wkracza na drogę przestępczą i teraz czeka do końca wyroku żeby naprawić błędy. Opowieść przerywana jest improwizacjami gitarowymi narratora historii. – Autorzy chcieli pokazać, że mimo iż są zamknięci za murami, to potrafią i chcą coś zrobić. Jednocześnie program niesie nadzieje, że więźniowie po odbyciu kary chcą i mogą żyć normalnie – tłumaczy opiekun „Paragrafka”.
Nad przygotowaniem audycji pracowało 4 osadzonych i jak przyznaje Kwiecień, dla autorów najważniejsza nie jest nagroda, tylko sama praca włożona w przygotowanie audycji, tak by była profesjonalna i perfekcyjna.
Studio Play
Radiowęzeł działa w Zakładzie Karnym od samego początku istnienia placówki. Ale służy nie tylko jako medium do przekazywania komunikatów dyrekcji, czy tworzenia konkursowych nagrań. – Za jego pomocą przedstawiamy osadzonym programy tematyczne np. o sporcie i bieżące wydarzeniach na świecie. Jest też miejsce na treści ekologiczne i rozmowy o profilaktyce uzależnień – mówi Marek Kwiecień.
Od grudnia 2008 roku na antenie radiowęzła pojawiła się też nowa audycja. Mirosław Zasępa i Marek Żyłka, członkowie „Paragrafka”, którzy zajmowali się przygotowaniem audycji na konkurs, postanowili jeszcze inaczej wykorzystać w praktyce zdobyte podczas warsztatów umiejętności. – Marzyliśmy o stworzeniu programu, w którym aktywnie będą uczestniczyć więźniowie – mówią mężczyźni.
W ten sposób powstało Studio Play, w którym Marek zajmuje się oprawą muzyczną, a Mirosław przygotowuje konkursy. Są: quiz o ekologii i technice, konkurs muzyczny „jaka to melodia?” i „Wstecz play”, czyli odgadywanie piosenek puszczanych od tyłu. – Chętni zapisują na kartkach odpowiedzi na wszystkie pytania i mają tydzień na dostarczenie ich do nas. Kto ma największą liczbę punktów, zdobywa nagrodę, którą jest np. dłuższe widzenie – tłumaczy Mirek.
Początkowo Studio Play miało tylko jedną audycję w tygodniu z oprawą dj’ską i konkursami. Cieszyło się jednak takim zainteresowaniem, że od pół roku oprócz audycji głównej granej w niedzielę o godz. 15.00, codziennie po południu przez godzinę więźniowie mogą posłuchać przygotowanej na podstawie ich muzycznych propozycji listy przebojów. – Udało nam się, mamy audycje, którą tworzą wspólnie więźniowie przesyłając nam swoje propozycje muzyczne – cieszą się radiowcy i zapowiadają, że obok stworzonych do tej pory 32 edycji Studia Play będą kolejne programy.
Ela Gładkowska