Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (914) Data wydania: 20.10.09

Nowe technologie w starym opactwie

Dzięki pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w zabytkowym kompleksie w Rudach zmodernizowana została gospodarka cieplna.
Zabytkowy Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach ogrzewają m.in. sondy geotermalne, a ciepłą wodę zabezpieczają kolektory słoneczne. Przy starym opactwie powstała także mała oczyszczalnia ścieków oraz separator wody deszczowej.
 
To wszystko powoduje, że już teraz zabytki w Rudach są nie tylko piękne, ale też całkowicie przyjazne  dla środowiska i ochrony klimatu.
 
W starych murach nowy duch 
 
– W tym przypadku umiejętnie i skutecznie udało się wykorzystać przeznaczone na te cele zagraniczne i krajowe środki pomocowe. Dzięki nim można było zachować stare mury, wykorzystując równocześnie bardzo nowoczesne technologie – powiedziała  Gabriela Lenartowicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podczas uroczystego otwarcia w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach Ośrodka Edukacyjno-Formacyjny Diecezji Gliwickiej.
 
Prezes Lenartowicz zaprezentowała projekcję multimedialną, która obrazowała wkład finansowy i zaangażowanie katowickiego Funduszu w odbudowę perły architektury województwa śląskiego w Rudach.
 
3 mln zł od Funduszu
 
Ten zniszczony po drugiej wojnie światowej, jeden z najcenniejszych zabytków województwa śląskiego udało się uratować m.in. dzięki środkom unijnym, resortu kultury, EkoFunduszu i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. WFOŚiGW w Katowicach udzielił pomocy w postaci pożyczki i dotacji w wysokości łącznie ok. 3 mln 200 tys. zł, co pozwoliło na sfinansowanie modernizacji gospodarki cieplnej.
 
Najpilniejsze zadania objęły m.in. likwidację dotychczasowych źródeł ciepła, budowę preizolowanej sieci cieplnej rozprowadzającej ciepło do poszczególnych obiektów, zabudowę  pompy ciepła, węzłów cieplnych, wewnętrznej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe oraz nagrzewnice powietrzne), kolektorów słonecznych, także termomodernizację przegród budowlanych oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
 
Obradowała tu komisja środowiska
 
Dzięki modernizacji zmniejszeniu uległa emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery – zwłaszcza pyłu o 23 Mg/a, dwutlenku siarki o 10 Mg/a i tlenków węgla o ok. 1 tys. 700 Mg/a. Zmniejszyło się także roczne zapotrzebowanie na energię cieplną o 5.673 GJ, tj. o 58 proc.
Już od miesiąca w wyremontowanych pomieszczeniach klasztorno-pałacowych organizowano sympozja, wystawy i konferencje – m.in. obradowała tam na wyjazdowym posiedzeniu sejmowa komisja środowiska.
 
Jak miliony służą środowisku…
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach został utworzony w czerwcu 1993 roku jako instrument regionalnej polityki ekologicznej. Główne przychody Funduszu to opłaty i kary za gospodarcze korzystanie ze środowiska oraz zwroty rat pożyczek. Łącznie Fundusz wydatkuje około 400 mln złotych rocznie głównie na preferencyjne pożyczki, dotacje, umorzenie części udzielonej pożyczki, dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych i kredyty w bankowych liniach kredytowych. Przedsięwzięcia dofinansowane przez WFOŚ to ochrona zasobów wodnych, gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, ochrona powietrza i ochrona przed hałasem, ochrona przyrody i krajobrazu, edukacja ekologiczna, zapobieganie poważnym awariom, zarządzanie środowiskowe w regionie oraz profilaktyka zdrowotna.
 
(izis)