Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (916) Data wydania: 03.11.09

Niewiedza rodzi agresję

Czekasz miesiącami w kolejce do szpitala? Poskarż się NFZ, jest szansa, że ogonek do medyka się zmniejszy.
– Żyjemy z pacjentów. Chętnie przyjęlibyśmy ich więcej i szybciej. Ograniczają nas zapisy umowy z NFZ, który określa miesięczne limity przyjęć. A odbija się to wszystko na wizerunku szpitala – twierdzi jego dyrektor Ryszard Rudnik.
 
Pisaliśmy niedawno o przypadkach słownej agresji kierowanej do rejestratorek szpitalnych poradni. Kiedy pacjenci dowiadują się, ile przyjdzie im czekać na wizytę u lekarza (a bywa, że po kilka miesięcy) wyładowują złość na pielęgniarkach, nie przebierając w słowach. – To nie my wymyśliliśmy obowiązujący system. Każdy miesiąc ma swój limit, wyliczony w skali roku. Listy kolejkowe są w Narodowym Funduszu doskonale znane. I to tam powinny być adresowane pretensje chorych, bo tylko w NFZ mogą one odnieść skutek – wyjaśnia Rudnik. Radzi wszystkim niezadowolonym spisać na kartce parę zdań, co sądzą o wielomiesięcznym oczekiwaniu na wizytę w lecznicy i złożeniu takiej skargi w pukcie funduszu, na parterze obiektu przy ulicy Gamowskiej. – To NFZ jest płatnikiem ubezpieczonych tam pacjentów. Proponuję bombardować go uwagami tak, jak obraża się pracowników szpitala, obwiniając za to, co się dzieje. Choć naszej winy w tym żadnej nie ma – podkreśla dyrektor szpitala.
 
Karta czipowa nie wystarczy
Szpital, aby wykonać usługę medyczną, musi mieć pewność, że zostanie ona opłacona. Dlatego w rejestracji wymagana jest oprócz kary czipowej także legitymacja ubezpieczeniowa zawierająca potwierdzenie zatrudnienia i ubezpieczenia pacjenta. Warunkiem przyjęcia w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia jest: dowód osobisty (dziecko numer PESEL), aktualny dokument ubezpieczeniowy (legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną datą i pieczątką pracodawcy – pełny wykaz dokumentów ubezpieczeniowych publikujemy w portalu nowiny.pl przy tym artykule) i skierowanie do poradni specjalistycznej. Osoby nie, posiadające powyższych dokumentów mogą skorzystać z porady specjalistycznej odpłatnie, według cen ustalonych w cenniku szpitalnym.

(ma.w)


KARTA  CHIPOWA  NFZ NIE JEST DOKUMENTEM UBEZPIECZENIOWYM
Warunkiem przyjęcia w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia jest:
1.dowód osobisty (dziecko numer PESEL),
2. aktualny dokument ubezpieczeniowy.
3. skierowanie do poradni specjalistycznej,
Osoby nie posiadające powyższych dokumentów mogą skorzystać z porady specjalistycznej  odpłatnie według cen ustalonych w cenniku szpitalnym
W chwili obecnej dowodem ubezpieczenia jest Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego:
 Dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę:
-  raport miesięczny ZUS RMUA wydany przez pracodawcę,
-  aktualne zaświadczenie z zakładu pracy,
- legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną datą i pieczątką pracodawcy,
Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą:                                                                       -- -- aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,
Dla osoby ubezpieczonej w KRUS:                                                                                                   - zaświadczenie lub legitymacja wydane przez KRUS wraz z dowodem wpłaty składki zdrowotnej za ostatni kwartał
Dla emerytów i rencistów:                                                                                                                - legitymacja emeryta lub rencisty oraz aktualny odcinek emerytury lub renty,
Dla osoby zarejestrowanej jako bezrobotna:                                                                                          - aktualne zaświadczenie z Urzędu Pracy
 Dla osoby dobrowolnie ubezpieczonej:                                                                                            -umowa zawarta z Narodowym Funduszem Zdrowia wraz z aktualnym dowodem opłacania składki zdrowotnej,
Dla członka rodziny ubezpieczonego:
-dowód opłacenia składki przez głównego płatnika oraz zgłoszenia do ubezpieczenia członka                rodziny /np. druk ZUS RMUA + druk ZUS ZCZA lub ZUS ZCNA/
-  legitymacja rodzinna z aktualną datą i pieczątką zakładu pracy,
- aktualne zaświadczenie wydane przez pracodawcę,
-  legitymacja emeryta /rencisty z wpisanymi członkami rodziny podlegającymi ubezpieczeniu wraz z aktualnym odcinkiem wypłaty świadczenia
 
Dla osoby korzystającej z pomocy społecznej spełniającej kryteria dochodowe, o których mowa w art. 8 ustawy z dnia 12.03.2004r. o pomocy społecznej:                                                                                   -decyzja wójta /burmistrza, prezydenta/.
 Dla osoby uprawnionej do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji:
-  poświadczenie wydane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku zamieszkania na terenie RP/
-  Europejska Karta Ubezpieczenia zdrowotnego lub Certyfikat Zastępczy,
Świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej są udzielane bez                                  skierowania w następujących poradniach:
- ginekologicznej
- dermatologicznej
- onkologicznych,
- okulistycznych,                                                                                                                                - w niektórych przypadkach, takich jak wypadki, urazy, w bezpośrednim zagrożeniu życia               i zdrowia, skierowanie od lekarza POZ nie jest wymagane.
Do skierowania należy dołączyć:
-  wyniki badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ, leżące w jego kompetencjach.
- kartę informacyjną z leczenia szpitalnego, jeśli pacjent był wcześniej hospitalizowany                              z adnotacją, iż pacjent wymagana dalszego leczenia w odpowiedniej poradni.
 Przed przyjęciem do poradni pacjent powinien zostać zarejestrowany - osobiście lub telefonicznie.
 Pacjent ma prawo do wyboru lekarza specjalisty spośród lekarzy udzielających świadczeń ambulatoryjnych, z którego usług medycznych będzie korzystał.
Przyjmowanie pacjentów w poradniach następuje bez zbędnej zwłoki. Jeśli jest to niemożliwe tworzy się listę osób oczekujących. Ustalanie kolejności przyjęć w dniu zgłoszenia ma charakter wyłącznie porządkowy.         
 W przypadkach nagłego pogorszenia się stanu zdrowia lub w stanach bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta oczekującego na przyjęcie przez lekarza specjalistę, lekarz może podjąć decyzję o zmianie kolejności przyjęć.
W przypadku braku dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent jest zobowiązany   przedstawić go  w innym czasie:
- w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia
Okres ważności dokumentu ubezpieczenia to okres upływający do końca miesiąca, w którym aktualizowano dokument, lub za który zapłacono składkę, plus następne 30 dni.