Nieprzyjazny OPS
Naszą redakcję odwiedził Jan Bielicki, który uskarża się na zbędną biurokrację w raciborskim Ośrodku Pomocy Społecznej. – Zamiast przyjazne państwo – nieprzyjazna biurokracja – kwituje swoje próby załatwienia tam spraw.
Oto krótka relacja pana Jana, którą zobrazował załatwianie formalności w OPS–ie. – Korzystamy z zasiłku rodzinnego na dwójkę dzieci. Żona w listopadzie złożyła w OPS-ie wszystkie potrzebne dokumenty. Po miesiącu, a więc w grudniu, mieliśmy otrzymać decyzję w tej sprawie. Zamiast tego przyszedł świstek, żeby donieść dokumenty z Urzędu Skarbowego. A przecież OPS je ma, więc pracownicy zamiast poszperać w swoich papierach, niepotrzebnie przedłużają czas załatwienia sprawy – żali się pan Jan.
O wyjaśnienie zapytaliśmy Barbarę Smiełowską, zastępcę dyrektora w OPS w Raciborzu. Oto ono: – Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych z późniejszymi zmianami zasiłek rodzinny przysługuje na okres zasiłkowy od 01.11 do 31.10 roku następnego pod warunkiem złożenia wniosku oraz dokumentów stwierdzających sytuację życiową oraz dochodową rodziny. Sytuację dochodową rodziny ustala się na podstawie zaświadczenia urzędu skarbowego o dochodach za rok poprzedzający okres zasiłkowy podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych. W przypadku rozliczania się przez osobę zainteresowaną na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zgodnie z w/cytowaną ustawą i przepisami wykonawczymi podstawą obliczenia dochodu jest nie zaświadczenie urzędu skarbowego lecz wypełnione osobiście przez osobę prowadzącą działalność oświadczenie stanowiące załącznik nr 3 do wniosku o zasiłek rodzinny. Brak wypełnienia stosownego oświadczenia jest podstawą do wezwania strony o uzupełnienie braków, a nieuzupełnienie jest podstawą do pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Jednocześnie informujemy, że druk wniosku o zasiłek rodzinny zawiera stosowne załączniki (oświadczenia) oraz pełną informację o sposobie jego wypełnienia i zasadach przyznawania zasiłku rodzinnego.
Jana Bielickiego ta odpowiedź nie przekonuje. – Skoro potrzebne było tylko moje oświadczenie stanowiące załącznik nr 3 do wniosku o zasiłek rodzinny, to po co kazano mi dostarczyć jeszcze dwa zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodów – dotyczące podatku ogólnego i zryczałtowanego? Typowa biurokracja i nic więcej – mówi zdenerwowany.
(e)