Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (926) Data wydania: 12.01.10

Może inni wezmą z nas przykład

„Opowiostka” o początku Górek Śląskich trafi do wszystkich mieszkańców wsi.
Górki Śląskie to jedyna wieś o tej nazwie w Polsce. Liczy ponad 900 mieszkańców. Jak podaje tradycja, wieś na prawym brzegu rzeki Suminki założył rycerz Waniek. Ziemię dostał od śląskiego księcia Kazimierza w podziękowaniu za zasługi w wyprawie krzyżowej. Posiadłość Wańka leżała między niewielkimi pagórkami porośniętymi gęstym lasem. Wioskę nazwał Bożą Górą. Jego warownia składała się z chaty i wysokiej na 15 m drewnianej wieży,  do których dostępu broniła rzeka i fosa. Do Bożej Góry zaczęli ściągać osadnicy. Z czasem Waniek z dzielnego rycerza zmienił się w żądnego zysku zbója, napadał na okoliczne miejscowości i łupił co popadło. Bożą Górę z powodu złej opinii zaczęli wkrótce nazywać Górkami. Porządek we wsi przywrócił dopiero książę raciborski, który zebrał swoich rycerzy i zdobył, a następnie spalił warownię Wańka. Ten ostatni zginął trafiony strzałą w serce. Nieopodal pożarzyska osiedliły się wkrótce cztery rodziny.
 
Taką historię, tyle że w gwarze śląskiej, opublikowano w folderze wydanym przez Stowarzyszenie Sumina na Rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska we współpracy z Towarzystwem Piastowania Śląskiej Mowy Danga. Pomogło również wiele osób spoza stowarzyszenia. Folder powstał w dwóch wersjach językowych – polskiej i śląskiej. Zawiera również mapkę wsi oraz zdjęcia. Foldery trafią do wszystkich instytucji we wsi. – Tam są informacje znajdujące się na tablicach, które wcześniej postawiliśmy. Tablicy jednak nikt ze sobą nie weźmie, a folder może być rozdawany np. rowerzystom, których wiele przejeżdża przez Górki – mówi Henryk Postawka ze Stowarzyszenia Sumina. – Foldery zawierają podstawową wiedzę o naszej wsi. Byc może stanie się to wzorem dla innych miejscowości, bo taka wiedza powinna być propagowana – uważa Postawka.
 
(e.Ż)